Rubrika je uspořádána chronologicky a nyní se věnujeme zimě 2010. Jaké události se staly v tomto období? Čtěte níže.

--------------

Redakce Žďárského deníku děkuje za vaši přízeň na webových stránkách www.zdarsky.denik.cz

ŘÍJEN

8. října: Bítešští slavnostně otevřeli nové učebny školy Jana Tiraye. Modernizace vyšla na necelé dvě desítky milionů korun. Na to získali Bítešští téměř šestnáctictimilionovou dotaci z evropských fondů.

14. října: Dva distributory drog zadrželi policisté při předávání zásilky v Novém Městě na Moravě. Mladíci prodávali hlavně marihuanu, ale také drogu LSD. Drogy si také zadržení mladíci sami obstarávali od dalších dodavatelů, kteří však nebyli z okresu Žďár nad Sázavou. Zákazníků měli podle policistů přibližně jednu desítku.

18. října: V komunálních volbách bylo ve žďárském okrese zvoleno celkem 174 obecních a městských zastupitelstev. Volební účast byla 58,66 % a voliči celkem odevzdali 828 793 platných hlasů. Absolutním vítězem komunálních voleb v okrese Žďár nad Sázavou se stala Česká strana sociálně demokratická (22,47%), jejímž kandidátům obyvatelé měst a obcí přidělili celkem 186 214 hlasů.


LISTOPAD

3. listopadu: Téměř čtyři roky se skrýval před spravedlností třiačtyřicetiletý muž z Pardubic. Policisté po něm pátrali od ledna 2007, kdy na něj vydal Obvodní soud pro Prahu 3 příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Nalezen byl ve Světnově na Žďársku, a to v rodinném domě svojí přítelkyně Jaroslavy Machové. Třiatřicetiletá žena není pro velkou část veřejnosti neznámá. Na obrazovce televize ji diváci vídali v pořadu stanice Nova – Talentmania.

10. listopadu: V Novém Městě bylo zvoleno nové vedení radnice. Navzdory dřívějším prohlášením jak ze strany ve volbách vítězné sociální demokracie, tak koaličních partnerů o tom, že starostovský post bude zastávat pedagog a lídr místní ČSSD Jiří Maděra, se šéfem radnice stal Michal Šmarda (ČSSD).

23. listopadu: Dvaačtyřicetiletý Ladislav Ligmajer, který od ledna do května 2009 děsil obyvatele Žďáru anonymně ohlášenými bombami, únosem dítěte a dalšími výhrůžkami, stanul potřetí před Okresním soudem ve Žďáře nad Sázavou. Ten jej uznal vinným z devíti skutků a poslal soudce na dva a půl roku do vězení s ostrahou.

PROSINEC

3. prosince: Jako první v okrese se rozjel vlek na Fajtově kopci ve Velkém Meziříčí. Začala zimní sportovní sezona.

9. prosince: Víceméně symbolicky proběhla odborářská stávka ve žďárském okrese. Někteří lidé si i přesto, že se jednalo o stávku a tedy přerušení práce, vzali dovolenou, aby mohli jet do Mahlerova parku v Jihlavě, kde se stejně jako na dalších dvou desítkách míst republiky konaly mítinky lidí nespokojených s vládními škrty.