4. dubna
Jediný světový výrobce keramických nanovláken zamířil do Nového Města na Moravě, kde vzniklo centrum pro výzkum tohoto speciálního materiálu.

12. dubna
V rozsáhlém případu korupce v autoškole ve Velkém Meziříčí, v němž jsou obvinění dva učitelé autoškoly a jeden zkušební komisař, padly první tresty. Soud potrestal podmínkami bratry Davida a Miloše Pokorných z Moravce a Bobrové na Žďársku za přečin křivé výpovědi. Podle soudu lhali, když jako svědci na policii v září a říjnu 2009 tvrdili, že závěrečné testy v autoškole dělali sami.

29. dubna
Teplotní rekordy, ale i škody na majetku přinesly na Vysočinu víkendové teplé a větrné dny. Hasiči vyjížděli k bezmála dvěma desítkám požárů

Ilustrační foto

5. května
Solit v zimě ve městě ulice, nebo nesolit? Najít jednoznačnou odpověď na tuto otázku chtěli radní v Novém Městě na Moravě. Ale nenašli. Obyvatelé se při svých odpovědích v anketě radnice rozdělili na zhruba dvě stejně početné skupiny.

23. května
Zastupitelé města odsouhlasili, že radnice převezme celý projekt výstavby rozhledny na Fajtově kopci. Vyhlídková plošina změní panorama sídla mezi řekami Oslavou a Balinkou.

24. května
Neobvyklé množství zemědělské techniky museli předjíždět řidiči na hlavních tazích Vysočiny. Zemědělci vyrazili na dvouhodinovou protestní jízdu, která měla upozornit zejména na potíže, které podle nich přinese zrušení takzvané zelené nafty. Na šest desítek traktorů a další těžké techniky vyjelo na Žďársku.

25. května
Do boje s popíjením alkoholu na veřejnosti se pustili ve Žďáře nad Sázavou. Jako v prvním městě okresu zde radní schválili novou obecně závaznou vyhlášku. Ta stanovuje místa, kde si lidé nesmějí na ulici dopřávat alkoholické nápoje.

Žďárští policisté kontrolovali bary a hospody.

9.června
Šedesát tisíc korun dlužily za první čtyři měsíce tohoto roku pacienti novoměstské nemocnice za hospitalizaci. Regulační poplatek se totiž zvýšil ze šedesáti korun za den na sto, takže se zvedla i dlužná částka.

25. června
Obchvat Nového Veselí na Žďársku na silnici druhé třídy číslo 353 je stále v nedohlednu. Rozhodlo se totiž o stavbě jiného - v Jamném na Jihlavsku.

30. června
Žďársko na konci června přišlo o svou výraznou sportovní ikonu. Držitel dvaceti titulů železného muže Miloš Živný ve věku 74 let náhle zemřel. Živný svůj život zasvětil sportu a proslavil se zejména v důchodovém věku, kdy pravidelně absolvoval extrémně náročný dlouhý triatlon, jehož časový limit je 24 hodin. Ten Živný s přehledem dodržoval.