Oblast v okolí svobodáren je, a to hlavně za teplého počasí, je častým předmětem stížností mnohých obyvatel sídliště. „Nepřizpůsobiví sousedé tráví celé dny, večery a mnohdy i noci venku. Halekají pod okny bez ohledu na to, kolik je hodin. Do práce vesměs nechodí, takže je ani netrápí, že se někteří chtějí před ranním budíčkem do zaměstnání vyspat. Nemluvě o několika přepadeních a krádežích, které tu byly. Člověk se tu moc bezpečně necítí," postěžovala si žena, která bydlí v Brodské ulici, ale přeje si zůstat v anonymitě. Vedení města přiznává, že situace v okolí svobodáren není vždycky úplně bezproblémová.

Výjezdy strážníků

„Pravda je taková, že zhruba třetina všech výjezdů strážníků žďárské městské policie je právě na Stalingrad," vyjádřila se žďárská starostka a senátorka Dagmar Zvěřinová. Zároveň ale dodala, že se město snaží potíže řešit.

„Míváme pravidelná setkání s lidmi, kteří si na tamní situaci stěžují, se zástupci obyvatel svobodáren, strážníky, policisty, sociálními pracovníky a dalšími. Společně jsme se na posledních schůzkách dohodli také na několika základních krocích, které by měly vést ke zlepšení situace v této lokalitě," podotkla Zvěřinová. V prvé řadě bude podle starostky do blízkosti svobodáren nainstalována mobilní kamera napojená na městský dohlížecí systém. Bude tak mnohem snazší a rychlejší zjistit, že v této oblasti dochází k narušování veřejného pořádku, případně k trestné činnosti.

„Dojde také k prořezávce zeleně, aby byla celá lokalita přehlednější a aby byl kameře umožněn dostatečný rozhled," vysvětlil Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie. Strážníci budou podle něj Stalingrad i nadále pravidelně kontrolovat.

„Týká se to hlavně problematických dob, jako je odpoledne, podvečer a večer kolem desáté hodiny, kdy tam často dochází k rušení nočního klidu," dodal Kunc.

Vedení města rovněž hodlá neustávat v terénní sociální práci, která na Stalingradě začala loni na přelomu jara a léta a povedlo se na ni získat dotaci.

„I pro rok 2013 bylo podání žádosti o příspěvek schváleno. Uvidíme, zda budeme opět úspěšní. Činnost terénního sociálního pracovníka se ale osvědčila a bylo by dobré v ní pokračovat," nechal se slyšet žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Pozitivně vývoj v uvedené části města hodnotí také terénní sociální pracovník Igor Krhovský.

„Podle mě se rozhodně zlepšila komunikace s lidmi v této lokalitě vedení města je nyní lépe informováno o tom, co se tam děje, a jaké problémy tamní obyvatele trápí," uvedl Igor Krhovský. O svůj úvazek se dělí ještě s dalším pracovníkem. Ti oba mají k ruce ještě pomocnou pracovnici, která pochází přímo z komunity žijící přímo v lokalitě.

Posledním krokem, který má podle vize vedení města přispět ke zklidnění situace na Stalingradě, je i úprava dětského hřiště v místech nazývaných U Věžičky.

Děti, které si nyní hrají ve dvorech u svobodáren a ruší svým pokřikováním tamní obyvatele, tak budou mít po úpravách vyžití jinde.