Kaple svatého Rocha připomíná tuto pro Nové Veselí významnou událost dodnes. Jen s tím rozdílem, že nyní je majetkem žďárské šlechtické rodiny Kinských. „Stejně jako novoveselský rybník. Měl jsem možnost s hrabětem Kinským o kapli hovořit, ale ani on neví, jak k ní jeho předchůdci přišli,“ podotkl starosta městyse Zdeněk Křivánek. „Pozemky okolo kaple jsou v majetku Nového Veselí,“ dodal.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. Původní kaple z roku 1680 byla bez oken, čtvercového půdorysu se sedlovou střechou. Do dnešní podoby byla přestavěna v letech 1888 až 1889. Donedávna ji obklopovaly dvě mohutné lípy. „Letos došlo k tomu, že se lípy stojící v její blízkosti zlomily, padly na střechu a tu poškodily. Proto byly staleté lípy nakonec pokáceny,“ popsal Zdeněk Křivánek.

Střecha byla zatím opravena pouze provizorně. V příštím roce by se ale měl majitel postarat o její obnovení. „Pan Kinský přislíbil, že vymění krytinu a střechu opraví,“ potvrdil Zdeněk Křivánek.