Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Srpen 1968? Strach z nové války

Žďársko - Těžká doba. Nejistota. Strach z války. Tak mluví pamětníci o událostech z 21. srpna 1968. Ráno lidi na Žďársku probudil hluk letadel okupačních vojsk. První hodiny okupace se mezi obyvateli šířil strach. Mnozí měli v paměti druhou světovou válku. V obchodech během pár hodin nic nezbylo.

21.8.2008
SDÍLEJ:

Tuto fotografii tajně vyfotil Alois Řehák. Zachycuje situaci, kdy obyvatelé Svratky na křižovatce na náměstí otáčejí směrové tabule. Chtěli zmást a zpomalit postup vojsk pěti socialistických zemí Varšavské smlouvy při invazi do Československa.Foto: Alois Řehák

Jako prodavačka tehdy pracovala Ludmila Táborská. „Jednadvacátého srpna jsme do večera měly vyprodány všechny základní potraviny. Lidé nevěděli, co bude, a ze strachu z války nakupovali zásoby. Po mouce, chlebu a mléku jako by se slehla zem,“ řekla dnes čtyřiašedesátiletá Ludmila Táborská.

21. srpna řada cedulí a značek od silnic zmizela. „Nebo se přesunula jinam,“ usmál se pamětník Josef Hájek. Když chtěli jet Poláci do Nového Veselí, vítala je cedule Budeč.

Zkažený život

Některým lidem ale 21. srpen změnil od základů život. Jako třeba dnes osmdesátiletému Luboši Holoubkovi ze Žďáru. „Dlouhá léta jsem pracoval jako hlasatel v rozhlase. Když mě v pět hodin ráno vzbudil řev letadel, okamžitě jsme s kolegou začali připravovat hlášení okresním vysílačem,“ vzpomíná na první hodiny okupace Československa Holoubek. „Posluchačům jsme se snažili poskytnout informace a alespoň nějakou naději. Když srpen pominul, dostal jsem hodinovou výpověď,“ řekl Luboš Holoubek.

Důvod výpovědi? „Za srpnové události prý mohou novináři, kteří vše nafoukli,“ dodal bývalý reportér Luboš Holoubek ze Žďáru nad Sázavou s tím, že už nikdy kvůli škraloupu v kádrovém posudku nesehnali pořádnou práci.

Jiřímu Vostrčilovi přinesly srpnové události a následná komunistická totalita tři roky kopání v uranovém dole. „Byl jsem čerstvě po vojně. Hrál jsem v kapele a sám jsem pro nás skládal písničky. Většinou to byly zamilované skladby, některé se dotkly i tehdejšího dění,“ vysvětlil Jiří Vostrčil.

Text ohrazující se proti okupaci mu vynesl pět let vězení. „Časem mi trest zmírnili na tříleté kopání v uranových dolech,“ podotkl Vostrčil.

Zapovězené školy

Srpnové události ovlivňovaly osudy mnohých lidí ještě dlouho po roce 1968. „Mám tři syny. Ani jeden z nich nemohl studovat, co chtěl,“ řekl osmdesátiletý bývalý rozhlasový hlasatel Luboš Holoubek

. „Když nás lidé spatřili na ulici, přecházeli na druhý chodník. Dva moji kamarádi a kolegové takovou situaci neunesli a oběsili se. To už musí být člověk opravdu na pokraji svých sil, když se rozhodne pro takový konec,“ připomněl tragický rozsah čtyřicet let starých událostí Holoubek.

--------

Rozcestník: Srpen 1968 na Žďársku

Lucie Janebová

21.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení