Poslední případ se stal ve Velké Bíteši, kde se neznámý vandal vrhl se sprejem v ruce hned na několik objektů.

„Nečitelnými nápisy ‚vyzdobil‘ budovu středního odborného učiliště v ulici Tyršova, rodinný dům v ulici Hrnčířská a zdi veřejných záchodků a městského úřadu na Masarykově náměstí,“ sdělil mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Způsobená škoda se vyšplhala na dvacet tisíc korun. Až tři roky vězení Writeři často znepříjemňují život také lidem v okresním městě. Jejich drzost nezná mezí. Se sprejem v ruce řádí i za bílého dne.

Důkazem je událost z minulého roku. „Strojvedoucí zpozoroval několik lidí u nástupiště, kteří se schovávali v křoví. Vysílačkou se spojil s výpravčím, který zavolal policii. Strážci zákona vandaly dopadli. Za sebou nechali pomalovaný vůz,“ vzpomínal na zážitek z léta výpravčí.

Oficiálních ploch se writeři ve Žďáře hned tak nedočkají. „Byly by to vyhozené peníze. Pro sprejery je důležitý adrenalin, chtějí čmárat po objektech, které jsou zakázané,“ řekl starosta Jaromír Brychta.

Sprejováním se lidé dopouští trestného činu. Za poškození cizí věci jim hrozí odnětí svobody na jeden rok a peněžitá pokuta. Pokud se sprejerství dopustí někdo opakovaně nebo je členem organizované skupiny vandalů, hrozí mu odnětí svobody v rozsahu šest měsíců až tři roky.