„Vyrábíme sníh do zásobníku a máme sněžná děla také na tratích. Kvůli počasí jsme museli některé regionální závody zrušit, biatlonový Pohár IBU ale příští týden určitě vyjde," podotkl předseda Sportovního klubu Nové Město na Moravě Jiří Hamza.

Původní předpoklad, připravit kvůli nepřízni počasí pouze kratší závodní okruh, by mohl ještě doznat změnu. „Uvidíme, co stihneme, ale věřím, že se nám podaří vytvořit standardní trať," potvrdil Jiří Hamza.

Teplotu pod bodem mrazu využili i správci ski areálů. „Začali jsme zasněžovat už v úterý okolo sedmé hodiny večerní. Zatím ale nejsou žádné převratné mrazy, takže to nejde tak rychle, jak jsme si původně mysleli," řekl správce sjezdovky v Novém Jimramově Ivo Fiala. „Budeme potřebovat tak čtyři dny na to, abychom sjezdovku zasněžili. Předpokládám, že nejbližší termín, kdy by snad bylo možné lyžovat, je neděle 3. ledna. Aktuální informace budou na našich webových stránkách," dodal Ivo Fiala.

V úterý navečer začali zasněžovat také v Novém Městě na Moravě. Harusův kopec by brzy mohla přikrýt souvislá sněhová peřina. „Budeme dělat všechno proto, abychom to do víkendu pustili, ale podle mého je to zatím tak padesát na padesát," uvedl správce sjezdovky Karel Klapač.

V Novém Městě na Moravě se už jednou pokusili sjezdovku zprovoznit. Na konci listopadu přišlo několik mrazivých dní a právě toto počasí bylo pro výrobu technického sněhu velmi příhodné. „Podařilo se nám vyrobit asi sedmdesát procent potřebného sněhu. Nakonec nám z toho zbylo tak deset procent," potvrdil Karel Klapač.

Železná zásoba, která zbyla z posledního zasněžování, ale nynější situaci moc nepomůže. „Nedočkavci nám sníh pošlapali, takže je špinavý a nebudeme ho moci použít. Rodiče tam vodili děti a ukazovali jim první sníh. Chápu, že to pro ně byla kuriozita, ale na druhou stranu si neuvědomili, kolik to stálo peněz. Že to bylo dražší, než koberec u nich v obýváku," posteskl si Karel Klapač.

V době zasněžování mají proto návštěvníci na sjezdovku na Harusově kopci vstup zakázán. „Je to i nebezpečné, nechceme, aby se někomu něco stalo. Veškeré informace se lidé dozví prostřednictvím internetu a webových kamer," sdělil Karel Klapač.

Ve Svratce se předchozího zasněžování naopak vyvarovali. „Neustále jsme sledovali předpověď počasí z několika zdrojů a všude hlásili teploty nad nulou a srážky. Proto jsme se do zasněžování sjezdovky dříve nepustili. Začali jsme až včera a pokud nám počasí bude přát, tak příští víkend by se u nás mohlo začít lyžovat," slíbil Zdeněk Holemář ze Ski areálu Svratka.

Dokonalou atmosféru pro lyžaře a snowboardisty se snaží připravit také na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. „Začali jsme zasněžovat teprve včera v půl čtvrté ráno. Do té doby nebyly podmínky příznivé. Uvidíme, co to udělá, nejvíce bude záležet na počasí. Tento víkend to asi ještě nebude, ale předpokládám, že by se mohlo začít s lyžováním na začátku příštího týdne," prohlásil Jiří Pálka ze Ski areálu Fajtův kopec.