„Město už v minulosti několikrát prodělalo na tom, že nemělo dopředu připravené projekty, a přišlo pak o možnost získat na ně dotaci. Proto také byla vytvořena tato urbanistická studie městské sportovní zóny," vyjádřil se žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Ten také podotkl, že dotace by měly v dalším plánovacím období putovat hlavně na systémové projekty s širším dopadem na veřejnost, což právě revitalizace žďárské sportovní zóny je. Nabízí kompletní řešení sportu i volného času ve městě. Podle vizualizace, která již byla zveřejněna i na webových stránkách Žďáru, by si v případě realizace projektu přišli konečně na své například příznivci tenisu.

Vstříc tenistům

V plánu je totiž vybudování kryté tenisové haly se dvěma kurty, a to v sousedství stávajících kurtů pod širým nebem. „To bych určitě uvítala. Tenis se přes léto dá hrát ve Žďáře nebo v jeho okolí na více místech, ale pokud si chce člověk zahrát také v zimě, musí dojíždět. Krytý kurt mají třeba v Bystřici nad Pernštejnem nebo v Jihlavě," nechala se slyšet Jaroslava Blažková ze Žďáru nad Sázavou.

Za sportovní halou u řeky Sázavy je rovněž místo pro skatepark, o němž se hovoří ve Žďáře už dlouhé roky, několik ploch pro plážový volejbal nebo hřiště s atrakcemi pro děti. Celkové náklady na revitalizaci sportovní zóny se pohybují kolem 270 milionů korun.

„Nepředpokládáme však, že bychom vše hradili jen ze svého. Například provozování krytých tenisových kurtů by se klidně mohl ujmout soukromník. Kromě toho budeme samozřejmě usilovat o dotace," uvedl Ladislav Bárta s tím, že celý projekt lze navíc budovat po etapách. V současné době je vize ve fázi urbanistické studie, která může doznat změn. Její veřejné projednání je v plánu již na září letošního roku, přičemž datum setkání bude obyvatelům včas oznámeno. Lidé do té doby mohou své dotazy k této problematice zasílat na e-mail irena.skodova@zdarns.cz. „Vyjadřovat se k tomu budou i sportovci, od kterých už tu několik námětů mám. Vše pak samozřejmě musejí ještě projednat zastupitelé," dodal Ladislav Bárta.