Radní podle novely loterijního zákona, která v minulých dnech prošla sněmovnou a míří do Senátu, mohou hazard ve svých sídlech zcela zakázat. Ale pouze plošně – úplně všechen.

To by v praxi znamenalo, že ve městech by nemohly být ani třeba kurzové sázkové kanceláře nebo místa s prodejem lidmi oblíbené Sportky. Podle starostů sídel na Žďársku je tak novela sice posunem vpřed, ale rozhodně to ještě není to, co by si přáli.

„Přáli jsme si, abychom byli účastníky povolovacího řízení u žádostí podnikatelů o provozování videoterminálů ve městě, což se také stalo. To je sice v pořádku, ale nemáme právo blokace, a konečné rozhodnutí, zda terminál ve městě bude, či ne, je stále na úřednících ministerstva financí. To má poslední slovo, jako tomu bylo dosud. A nikde není psáno, že náš názor budou brát na zřetel a rozhodnou podle něho,“ vyjádřil se starosta Velkého Meziříčí František Bradáč.

Velkomeziříčští neuvažují ani o tom, že by veškerý hazard ve městě zakázali plošně, což poslanci schválená novela umožňuje. „S tím by se svezla třeba i Sazka, a to bychom kvůli lidem samozřejmě nechtěli,“ vysvětlil František Bradáč.

„Aktuální návrh novely loterijního zákona je určitě krokem vpřed, ale je potřeba jej dopracovat, protože přesně nevystihuje požadavky obcí,“ dodal velkomeziříčský starosta Bradáč. Podobně to vnímají i zástupci Bystřice, kteří proti hazardu na území města bojují už dlouhá léta. A videoterminály, na které je městská vyhláška krátká, jim udělaly čáru přes rozpočet, protože ty na rozdíl od klasických výherních automatů nemohli z Bystřice vykázat. „Jsme rádi, že se něco posunulo o kousek dopředu, protože se o to snažíme už roky,“ sdělil místostarosta Bystřice Josef Vojta.

Výhledově by Bystřičtí videoterminály a všechno další, co se dá označit nálepkou „hazard“, sice ve městě zakázat mohli, ale z podobných důvodů jako ve Velkém Meziříčí to plošně udělat nechtějí.

„Chtěli jsme se stát účastníky povolovacího řízení, ale s tím, abychom měli možnost konečného rozhodnutí. Abychom mohli sami rozhodovat o tom, kde terminály povolíme, a kde v žádném případě ne,“ sdělil bystřický místostarosta Josef Vojta.

V Senátu by se měla novela loterijního zákona projednávat v květnu. To je „šibeniční“ termín, a za předpokladu, že v ní senátoři udělají úpravy a pošlou ji zpět do sněmovny, hrozí, že aktuální novela zákona nebude schválena vůbec. Spadne pod stůl se současnými politiky, kteří to už mají „za pár“ do nových parlamentních voleb.

„Současná podoba novely není pro obce ideální, ale je to alespoň nějaký posun. Jakmile by totiž senátoři návrh vrátili poslancům zpět, celá práce byla k ničemu a může se začít znova,“ uvedla v souvislosti s chystaným projednáváním návrhu zákona v Senátu žďárská senátorka Dagmar Zvěřinová.

„Podle mě je prozatím lepší tahle v některých ohledech nedokonalá novela než nic, protože právě na ní se v novém volebním období dá stavět,“ dodala Zvěřinová.