Na Žďársku budou policisté měřit například ve Velkém Meziříčí, Žďáru nad Sázavou a u Bohdalova. „Na výběru úseků se nepodílejí jen policisté, ale i samotní občané, kteří vybírají úseky, na kterých dopravně bezpečnostní akce proběhne,“ vysvětlila policejní mluvčí Hana Rubášová.

Při dopravně bezpečnostní akci Speed Marathon se policistům podařilo na Vysočině odhalit téměř sto padesát přestupků. Ilustrační foto.
Speed Marathon na Vysočině: policisté rozdali téměř sto padesát pokut

Policisté budou měřit rychlost po celé republice. Hned na několika místech ve Velkém Meziříčí a v Jihlavě, ale i v Tasově či Lukách nad Jihlavou.

Pokuty za překročení rychlosti

Policisté před akcí upozorňují, že se od 1. ledna změnila výše pokut. „Pokud řidič vozidla překročí nejvyšší dovolenou rychlost o 10 km/h a více, hrozí mu pokuta v příkazním řízení na místě v rozmezí patnáct set až dva tisíce korun nebo pokuta ve správním řízení až pět tisíc korun. V bodovém systému pak řidič dostane dva trestné body,“ upozornila policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zdroj: Policie ČR

Pokud řidiči překročí rychlost o více než 20 km/h v obci nebo o 30 km/h mimo obec pokuty už mohou dosáhnout částky dva a půl až tři apůl tisíce korun a ve správním řízení až deset tisíc korun. V bodovém systému řidič dostane čtyři trestné body.

Při překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci nebo o 50 km/h mimo obec už přestupek policisté neřeší na místě pokutou, ale celá věc jde do správního řízení. Tam řidiči hrozí pokuty od sedmi do pětadvaceti tisíc korun a zákaz řízení až na rok a půl. „Řidiči na místě zadržíme řidičský průkaz. V bodovém systému pak řidič dostane šest trestných bodů,“ doplnila Čírková.

Speed Marathon na Žďársku

 • III/36049 - Mostiště
  II/392- Velké Meziříčí, ul. Františkov
  II/03719 - Petráveč
  II/602 - Velké Meziříčí, ul. Jihlavská
  II/602 - Měřín, ul. Brněnská
  II/354 - Netín
  II/392 - Tasov
  Velké Meziříčí, ul. Třebíčská
  II/03719 - Petráveč
  II/602 - Velké Meziříčí, ul. Jihlavská

Speed Marathon na vybraných místech Vysočiny

 • sil. II/602 - 71 km. st. mimo obec, k.ú. Vysoké Studnice
 • sil. II/602 - Řehořov
 • sil. II/602  - 61,5 km. st. mimo obec, k.ú. Meziříčko
 • sil. II/602 - Velký Beranov - Loudilka
 • sil. II/353 - Zhoř
 • sil. II/353 - 46,7 km. st. mimo obec, k.ú. Bohdalov
 • sil. II/353 - 37 km. st. mimo obec, k.ú. Radonín
 • Žďár nad Sázavou ul. Novoměstská