„Přístroj jsme měli u nás už loni na podzim a jeho další využití bude podle zájmu pacientů," uvedl lékař.

V praxi to vypadá tak, že pacient sedí v křesle a na hlavě má nasazena „sluchátka", ale otočená o devadesát stupňů. Jedno na čele, druhé v týlu. Takzvaná náhlavní souprava s elektrodami je připojena k přístroji, který se ovládá počítačem se speciálním software tak, aby mezi elektrodami procházel velmi slabý elektrický proud. „Procedura trvá asi půl hodiny, pacient vlastně relaxuje, ideální je, když usne," uvedl lékař.

Když nestačí léky

Diabetická neuropatie, jíž pacienti trpí, má za následek například palčivou bolest dolních končetin, jejich pálení a křeče, onemocnění může vést až k amputacím. „Terapie pomocí léčebného přístroje MDM je v diabetologii zlomová, jelikož léčba medikací je celosvětově téměř neúčinná. Klinické zkoušky i tři roky lékařské praxe prokázaly osmdesátiprocentní účinnost léčby MDM u pacientů, kteří ji podstoupili," uvedla Denisa Ranochová z MDM Centra v Červeném Hrádku u Plzně.

Spokojený je i třiasedmdesátiletý Josef Sádecký z Bystřice nad Pernštejnem. „Po absolvování terapie MDM se mi podstatně zlepšil zdravotní stav. Došlo u mě k odstranění brnění nohou, mám je nyní teplé, což jsem dříve neměl. Také nyní ujdu skoro tři sta metrů bez pomocí hůlky, v což jsem ani nedoufal," popsal senior.

Terapie obsahuje třináct procedur v deseti po sobě jdoucích dnech – první tři dny dvakrát denně. V Kraji Vysočina může pomoci až dvaceti tisícům diabetiků, kteří neuropatií trpí.

Potíží je ovšem nákladnost léčby. Jedna terapie vyjde na necelých deset tisíc korun, někdy je vhodné ji po čase opakovat, přičemž patří mezi takzvané nadstandardy, které zdravotní pojišťovny zatím nehradí a ani na ně nepřispívají. „Finanční náročnost je pro většinu pacientů samozřejmě problém. Přicházejí, až už jim žádné léky nepomáhají a hrozí jim například amputace končetiny. Včasnější terapie by u nich mohla mít ještě lepší a rychlejší výsledky," řekl Pavel Pávek.