Na sjezdovkách díky umělému zasněžování panují v rámci možností dobré podmínky, ubytovatelům však schází příval běžkařů z velkých měst, kteří si Novoměstsko oblíbili. Teď už třetí sezonu za sebou průběžně ruší své pobyty či váhají, zda si dovolenou vůbec objednávat. Drhnout lyžemi na poskrovnu „pocukrovaných“ pláních už je nebaví.

Důvod k oslavám nemá letos v zimě penzion Kukla v Kuklíku. „Zrovna nám padl pobyt asi pětadvaceti lidí, takže co vám mám dál říkat. Ležíme přece jen pod kopečky, oproti hoteliérům třeba z okolí Rokytna či Třech Studní jsme v nevýhodě,“ popsal vedoucí penzionu Kukla Zbyněk Peňáz.

Podotkl rovněž, že po zkušenostech z minulých zim si klienti před dovolenou raději zavolají, aby zjistili, zda má vůbec cenu s lyžemi přijet. „Už si připadám skoro jako v meteorologické stanici,“ pousmál se Zbyněk Peňáz.

Rodin s běžkami je méně ale i ve výše položených střediscích. „Na počtu hostů se slabší zima u nás určitě projevuje, dokonce bych řekla, že jich je letos ještě méně než předtím. Nevím, zda je důvodem opravdu slabá zima, nebo třeba to, že lidé mají méně peněz, těžko říct,“ uvedla Zdeňka Trnková z hotelu Horník ve Třech Studních.

Přesto je v hotelu rušno a celkově si na nedostatek klinetů Trnková stěžovat nemůže. Jak to? Sezonu totiž „vylepšují“ vrcholoví sportovci. „Jezdí k nám účastníci různých závodů v novoměstském skiareálu, teď jsme třeba ubytovali některé závodníky aktuálních víkendových podniků,“ podotkla Trnková.
Podobně je na tom i novoměstský Ski hotel. Ten rovněž využívají sportovci, a to díky jeho výhodné poloze přímo u stadionu.

Jarní prázdniny

Ubytovatelé na Novoměstsku mají obvykle v kalendáři zaškrtnuté období jarních prázdnin dětí z Brněnska či Prahy. Tamní rodiny si na zvlněnou krajinu Vysočiny zvykly a rády sem vyjíždějí za levnější sportovní dovolenou.

Zda se ale prázdninové pobyty pozitivně promítnou do ekonomiky penizonů, to opět záleží na vývoji počasí. Jak Peňáz připomněl, chtělo by to tak patnáct centimetrů dalšího sněhu, aby bylo možné přijatelně běžkovat.

Například v novoměstském penzionu Vrchovina mají rezervací celkem dost, ale i tam bude záležet na sněhových podmínkách.

-----------

Čtěte také: Sněhu přibylo, ale stále to není ideální zima