"Dodávku elektřiny se do obcí Křelov a Ruda u Velkého Meziříčí podařilo obnovit kolem 15:00. Lidé byli po výpadku bez proudu asi 18 hodin," řekl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha. S ohledem na vývoj počasí jsou podle něj energetici stále ve zvýšené pohotovosti.

Kvůli silné námraze a poškození elektrického vedení byly ve čtvrtek kolem 19:00 bez proudu podle odhadu energetiků asi tři čtvrtiny domácností Velkého Meziříčí na Žďársku s 11.700 obyvateli. Během hodiny energetici zajistili dodávky z jiných trafostanic.

Při havárii spadlo poblíž Velkého Meziříčí 13 stožárů, přes něž je vedena hlavní energetická tepna pro celou oblast. Distribuční společnost zajistila zásobování elektřinou přes vedení nižšího napětí. Do doby opravy původního vedení vystaví montéři náhradní přenosovou trasu.

Podle Zdeňka Židka ze společnosti GA Energo technik montéři použijí mobilní systém stavebnicově složených stožárových konstrukcí ukotvených lanovými kotvami. "Takové náhradní vedení je schopno dočasně plnit funkce stabilního vedení a přenést prakticky jakoukoli standardní kapacitu napětí," uvedl Židek. Nouzové stožáry budou podle něj po nutných geodetických a statických přípravách vystavěny během několika dnů.

V Bystřici nad Pernštejnem spadl ve čtvrtek večer strom na zaparkovaný osobní vůz. Událost se obešla bez zranění lidí. Popadané stromy komplikují dopravu na Vysočině i dnes. Hasiči už zasahovali na několika místech na Třebíčsku a Žďársku.

Bez komplikací nebyl ani provoz na železnici. V 05:30 padl strom do kolejiště mezi Sedlejovem a Třeští na Jihlavsku. Provoz na trati se podařilo obnovit krátce po 06:00.

Dalších téměř pět desítek událostí souvisejících s počasím řešili hasiči na Vysočině od dnešní půlnoci do 16:00. Počet výjezdů tak od středy překročil 120. "Hasiči hlavně na Žďársku a Třebíčsku odstraňovali z komunikací spadlé stromy a větve," řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Na Vysočině je dnes zataženo, místy mlhy, teploty se pohybují mírně pod nulou. Podle meteorologů bude v noci postupně ubývat oblačnosti na polojasno až skoro jasno. Místy se objeví mrznoucí mlhy. Nejnižší noční teploty dosáhnou dvou až pěti stupňů pod nulou.