„Máme tu čest pořádat právě v naší škole celostátní soutěž v dovednosti žáků v kategorii obrábění se zaměřením na frézování a soustružení,“ vysvětlil ředitel učiliště Josef Crha. A se vší vážností přistupovali k soutěži také žáci z patnácti českých a jedné slovenské školy. „Bude to těžké. Slyšel jsem, že jsou tu nejlepší z Česka. Uvidí se, jak mi bude přát štěstí,“ řekl Marek Mikloško ze Středního odborného učiliště hutnického v Podbrezové.

Nejen praktické dovednosti rozhodnou o vítězi

Soustředěný výraz ve tváři, cinkání kovových součástek, vůně oleje. Tak to vypadalo v dílnách Středního odborného učiliště strojírenského ve Žďáře nad Sázavou během praktické části soutěže celé včerejší dopoledne. A jaký pocit měli domácí, žáci pořadatelské školy? „Zatím je to dobrý pocit, snad zvítězíme. Už mně zbývá dokončit jen pár maličkostí, a jsem hotov. Šance na dobré umístění je vždycky, ale jsou tady opravdu hodně dobří kluci, tak uvidíme,“ zhodnotil situaci František Preisler, který do žďárského učiliště dojíždí z Křižánek.

Soutěž má kromě praktické části i část teoretickou. „Pro soutěžící je připraven pětačtyřicetiminutový test. Potom soutěž končí a následuje doprovodný program. Výlet do areálu hotelu SKI u Nového Města na Moravě, na rozhlednu Karasín u Bystřice nad Pernštejnem a samozřejmě na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou,“ dodal ředitel učiliště Josef Crha.

Mají jisté zaměstnání, mnozí už podepsali smlouvy

Soutěž KOVO Junior 2007 se koná již po šesté. I díky ní je o strojírenské obory mezi žáky zájem. O práci se po vyučení totiž nemusejí bát. „Počet učňů, o které je ze strany firem zájem, převyšuje naše možnosti,“ potvrdil Josef Crha. Podobná je situace i ve slovenském učilišti v Podbrezové. „Smlouvy s firmou už máme podepsané, takže tam nastupujeme do práce hned po vyučení,“ potvrdil Marek Mikloško.