Klání s názvem I malý příběh je vždy jedinečný měl za cíl dostat školáky více do přírody a navést je k tomu, aby se lépe dívali okolo sebe. To, co je v přírodě Žďárských vrchů zaujalo, pak měli vyfotografovat nebo natočit a zaslat ochranářům. Účastníků soutěže ale mnoho nebylo.

„Dostali jsme pouze dva příspěvky, dvě sady fotografií. Tak nízká účast nás pochopitelně překvapila,“ netajil své zklamání Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy. Zároveň podotkl, že takové výsledné skóre vypovídá i o úrovni ekologické výchovy na školách ve žďárském regionu. „Začínat by se s ní mělo už v rodinách, potom pokračovat ve školách a naše osvěta by ji měla již jenom dotvářet,“ podotkl Jaromír Čejka.

Soutěže se nakonec v rámci regionu zúčastnil pouze Tomáš Bláha ze žďárské Základní školy Švermova, který zaslal soubor fotografií labutí na rybníku v Jamách s názvem Hledání. Druhý příspěvek, taktéž fotografický, pochází sice ze Světnovského údolí ve Žďárských vrších, ale poslal jej Vojtěch Poul, který je až z Nového Jičína. Fotosoubor, jenž má název Bílý koberec, zachycuje kvetoucí bledule.

Oba účastníky soutěže čekají jak hmotné ceny, tak i den v přírodě ve společnosti ochranářů.