Jaroslav Křička, hudební skladatel, dirigent a publicista, Petr Křička, básník a překladatel. Dvě slavná jména jakoby trochu zakrývala třetí ze sourozenecké trojice, jejich sestru Pavlu. Ta ale zůstala Novému Městu a především Maršovicím nejdéle věrná.

„Pavla je neprávem opomíjená na rozdíl od Petra a Jaroslava. Pavla byla ale také velmi zajímavá osobnost. Kvůli svým bratrům a maršovské rychtě se vzdala literární dráhy a talent určitě měla, to uznávali i její bratři. V roce 1925 převzala dědičnou rychtu v Maršovicích a nebýt toho, že rychtu v padesátých letech převzal stát, hospodařila by tam velice dlouho," přiblížila životní dráhu Pavly Křičkové spisovatelka Věra Rudolfová.

Sourozenci Křičkovi se narodili sice v Kelči na Valašsku, Novoměstsko se jim ale stalo druhým domovem. „Přilnuli k této krajině především proto, že tu prožili šťastné dětství a mládí. I později se sem rádi vraceli," připomenula na slavnostním zahájení výstavy Věra Rudolfová.

Pamatují rok 1850

Novoměstsko bylo pro sourozence nejen místem, na něž se rádi vraceli, ale také neutuchajícím zdrojem inspirace, o čemž svědčí nejen Jaroslavův slavný Bábinčin maršovský valčík, ale také například zhudebněná báseň bratra Petra Lyžaři a další.

Výstava v Horáckém muzeu pomyslně odstartovala Rok bratří Křičků v Novém Městě na Moravě. A co všechno návštěvníkům nabídne? Snad nejvýraznějším exponátem jsou svatební šaty bábinky Mlinářové. „Tyto šaty jsou přes sto padesát let staré, byly ručně šité. Ve třicátých letech ale byly vystaveny ve vitríně v muzeu tak, že na ně svítilo slunce, které přední stranu vyšisovalo. A tak se šaty musely opravit. Taky ručně. Sukně má obvod čtyři a půl metru, takže opravy trvaly asi čtyřicet šest hodin," řekla Marta Mužátková, která se oprav svatebních šatů, které byly ušity někdy okolo roku 1850, ujala. To ale není jediné, co výstava nabízí. „Jsou tu fotky sourozenců Křičkových na lyžích, korespondence, kterou psali své mamince a babičce, které velmi milovali a také soubor šesti pohlednic od jejich strýce, Svítila Karníka. Jsou veršované a velice vtipné. Pro zajímavost jsme sem dali také notový materiál, znělku, kterou Jaroslav Křička napsal v šedesátých letech pro Nové Město. Je zde také krásná pamětní kniha, kterou Pavle Křičkové věnoval spolek z Přerova a spousta dalších a dalších zajímavostí," láká k návštěvě muzea hlavní organizátorka výstavy, historička Sylva Tesařová.