To jsou kandidáti dvou v posledních letech nejsilnějších politických stran ve Žďáře na post starosty pro říjnové komunální volby. Jak v místní organizaci ČSSD ve Žďáře, tak ve žďárské buňce ODS už mají po primárních volbách.

A zatímco členové občanských demokratů zvolili svým lídrem člena rady města Oldřicha Sedláka, sociální demokraty povede do obecních voleb senátorka a úřadující místostarostka Dagmar Zvěřinová. „Žďár potřebuje nové impulzy a změnu. Proto jsem ráda, že kandiduje čím dál víc mladých lidí a v první pětce jsou dvě ženy,“ okomentovala výsledky delegování kandidátů na přední pozice na volebních lístcích Dagmar Zvěřinová. Spolu s ní jsou v čele kandidátní listiny náměstek hejtmana Vladimír Novotný a další žďárský radní Karel Straka.

Zvěřinová taktéž poznamenala, že kandidaturu na starostku cítí jako určitý závazek vůči občanům Žďáru nad Sázavou a neobává se toho, že by případnou funkci nešlo skloubit s prací v horní komoře parlamentu.

Podle jejích slov má v Senátu hodně kolegů z různých politických stran, co jsou senátory a navíc starosty i primátory a dokonce několik volebních období za sebou, a budou v komunálních volbách o tyto posty usilovat opětovně.

„Dokonce bych řekla, že to dává městu určité šance,“ nechala se slyšet místostarostka Zvěřinová. A jak velkou soupeřkou je tato žena pro Oldřicha Sedláka? Situace je podle jeho slov v současné době jiná, než tomu bylo v komunálních volbách ve Žďáře před čtyřmi roky. „Vycházím-li z výsledků voleb do Sněmovny, v podstatě se dá říci, že soupeřem je dnes každý,“ uvažuje lídr místní občansko-demokratické organizace Sedlák.

Rovněž přiznal, že Dagmar Zvěřinovou v čele kandidátky ČSSD ve Žďáře očekávali, a proto nejsou krokem partaje nikterak zaskočeni. Dle Sedláka totiž nemají zdejší sociální demokraté ve straně jinou významnou osobnost, nebo ji alespoň prozatím neukázali. „Strana koketuje s tím, že je senátorkou, a že jim tato pozice ve volbách spíše pomůže, než ublíží,“ tvrdí nynější radní Sedlák.

O lídrech jednají

Co se týká dalších politických uskupení v okresním městě, konkrétní jména nemají prozatím k dispozici ani místní organizace SNK Evropští demokraté či Strany zelených, ani členové okresního výboru Komunistické strany Čech a Moravy. „Kandidátku budeme schvalovat během příštího týdne,“ vzkázal tajemník Kamil Vejvoda.

Interní diskuze už také probíhají mezi žďárskými lidovci. Zveřejnění jména svého lídra plánují až na poslední červencový týden, kdy se v okresním výboru budou zvedat ruce v rámci primárek.

O své účasti v podzimních komunálních volbách v okresním městě pak uvažuje například nová strana na poli politickém, a to strana TOP 09, kterou svým jménem celorepublikově zaštiťuje Karel Schwarzenberg. „Ve Žďáře jistě kandidátku postavíme. V současné době se její složení dokončuje,“ poznamenal krajský manažer partaje na Vysočině Michael Kubík.

Kandidátní listiny pro obecní volby musí být sestaveny a odevzdány nejpozději do úterý 10. srpna 2010. Volební místnosti se pak voličům v tomto roce opětovně otevřou v pátek 15. a v sobotu 16. října 2010.