Takto pěkně postaru vybírají parkovné ve Velkém Meziříčí. Budka, kterou obývá výběrčí v reflexní vestě stejně jako značka upozorňující na povinné zastavení a placení jsou umístěny u vjezdu na náměstí. To se ale má změnit. I ve Velkém Meziříčí se rozhodli jít s dobou, a tak na náměstí nainstalují parkovací automaty. „Už se nebude platit desetikorunou, která autům umožňuje stát na náměstí celý den. Chceme, aby to na našem Náměstí bylo stejné, jako je tomu v centrech jiných měst,“ potvrdil velkomeziříčský starosta Alexandros Kaminaras.

„Jsme poslední, kdo má takovýto parkovací systém. Za desetikorunu si auta mohou koupit cestu okolo náměstí,“ dodal.

Místní si na současný systém vybírání peněz za parkování dávno zvykli. Návštěvníky města však šokuje. „Přijel jsem do Velkého Meziříčí poprvé, a když jsem před vjezdem na náměstí musel zastavit na pokyn paní, která tam vybírala parkovné, byl jsem jako v Jiříkově vidění. Jako bych se vrátil v čase. Tohle se snad už nikde jinde nedělá,“ netajil se úžasem nad velkomeziříčským parkovacím režimem Rostislav Zatloukal z Olomouce.

Parkovací automaty budou velkou změnou. Jejich velkou předností je podle radnice skutečnost, že povolí vozidlům stání pouze na určitou dobu. „Bude to časově omezeno, auta už tam nebudou stát celý den“ potvrdil Kaminaras.

„Už jsme parkovací automaty poptávali u dvou firem. A také jsme požádali o předložení projektové dokumentace, tak abychom mohli v brzkém horizontu přistoupit k realizaci,“ doplnil jeho slova místostarosta Velkého Meziříčí František Smažil.

Radnice si změnou systému slibuje odliv stojících vozidel z náměstí. K parkování chce využít areál bývalého Svitu, který je už více než deset let opuštěný a prázdný. V dané lokalitě je pro tento účel místa dost. „Musíme lidem umožnit parkování jinde a tato lokalita se nabízí. Je v dostupné vzdálenosti,“ podotkl Smažil.

Tamní tříhektarová plocha, kterou město vlastní ze dvou třetin, je částečně volná a z části ji pokrývají haldy suti. „Vytáhli jsme ze šuplíku projekt na provizorní parkoviště ve Svitu. Jde o území ve středu města s návazností na památkovou zónu. Teď tam byly přistaveny drtička a třídička stavební suti, chceme odstranit haldy, které tam jsou,“ vyjádřil se velkomeziříčský starosta s tím, že rozdrcenou a roztříděnou stavební suť použije město na vyspravení účelových komunikací. „Chceme ty cesty zpevnit. A také chceme, aby materiál z lokality v bývalém Svitu zmizel,“ poznamenal Kaminaras.

Současný výnos z parkování na náměstí je dva miliony korun. Kolik městu vydělají parkovací automaty je zatím velkou neznámou. A stejně tak otevřená zůstává i otázka, kolik budou řidiči za parkování v centru města po zavedení parkovacích automatů platit. „V areálu Svitu bude parkování zcela zdarma. A není důležité, kolik na parkování na Náměstí město vydělá. Smyslem je dosáhnout toho, aby bylo centrum města hlavně pro pěší. Aby nebylo jedno velké parkoviště, jako je tomu teď,“ řekl Kaminaras.