„Pokud jde o moji kandidaturu, musím říci, že je dost spojena s rozhodnutím senátorky a starostky Dagmar Zvěřinové. Ta se rozhodla věnovat především kampani do Senátu," okomentoval Vladimír Novotný svoji pozici lídra, a tím i kandidáta sociálních demokratů na křeslo starosty.

Novotný se podle svých slov hodlá řídit závazky, které podepisují všichni kandidáti ČSSD. „Prvním závazkem je, že případný kandidát na starostu bude pracovat pouze v jedné uvolněné funkci a nebude kombinovat tuto funkci s funkcí v Parlamentu České republiky," připomněl Novotný. To je v současnosti právě případ Dagmar Zvěřinové, která je starostkou a senátorkou zároveň. „Máme mladé, schopné lidi, a myslím, že přichází jejich čas. Podle mě bude pan Novotný dobrý lídr," poznamenala starostka Zvěřinová ke kandidátce, která byla schválena minulé pondělí městskou konferencí ČSSD.

Jak informoval nový lídr sociálnědemokratické kandidátky, volba byla tajná. Z výsledků ale vyplynulo, že kromě jediného hlasu všichni podpořili jako lídra kandidátky Novotného. On sám prý dal hlas někomu jinému.

Kompletní kandidátku žďárská ČSSD ještě nezveřejnila, ale pořadí prvních pěti uchazečů je známé. Za Novotným na druhém místě figuruje Dagmar Zvěřinová, dále radní Jana Svobodová a zastupitelé Rudolf Voráček a Stanislav Večeřa.

Ani další stranické organizace ve Žďáře své kandidátky pro komunální volby zatím nezveřejnily, nemají je ještě definitivně sestavené nebo projednané. Některé strany ale informovaly alespoň o obsazení prvních pozic. „Kandidátky bude ještě posuzovat oblastní rada 17. července, ale mohu prozradit, že na prvních místech jsou nominováni Jan Mokříš, Petr Staněk, Radek Černý, Jaromír Brychta a Martin Slánský," uvedl Jan Mokříš, předseda místního sdružení Občanské demokratické strany.

Lídrem žďárské komunistické kandidátky bude předseda městské organizace Petr Stoček. Jak uvedl, na druhé až třetí pozici pak bude za KSČM kandidovat stávající městský zastupitel Jaroslav Miklík.

Lidovci zveřejní kandidátku po primárkách, které plánují zhruba na konec července. „Lídr také ještě není určen, kandidátku chceme mít hotovou do dvou až tří týdnů," řekl Rostislav Dvořák, předseda žďárské Křesťanské a demokratické unie Československé strany lidové (KDU-ČSL).

Tento týden by kompletní kandidátku mohla předložit TOP 09. „Její finální podobu máme připravenou, předpokládáme tedy, že ji jenom takzvaně dopilujeme, abychom ji mohli definitivně potvrdit," sdělil předseda místní organizace TOP 09 Miloš Jirman.

Hnutí ANO jména kandidátů, bez určení pořadí, zveřejnilo na svých internetových stránkách. „Pořadí zatím určené nemáme, ale kandidátka se bude skládat z těch lidí, kteří jsou v letáku uvedeni," potvrdil předseda místní organizace ANO ve Žďáře Josef Němeček. Jak dodal, zdaleka ne všichni z kandidátů jsou členy ANO.

Velký prostor chtějí dát nezávislým také lidovci, a bude je nominovat rovněž ČSSD 14 bezpartijních, 13 členů sociální demokracie.

Ani Strana práv občanů (SPO) svoje kandidáty pro žďárské „komunálky" ještě neoznámila. „Jména zatím zveřejňovat nechceme, ale domlouvali jsme se na nich koncem minulého týdne," uvedl Bohumil Trávník, předseda krajské SPO.

Komunální volby v roce 2010 vyhrála ve Žďáře s velkým náskokem ČSSD (32,02 procenta hlasů). Druhá byla ODS (18,21), třetí TOP 09 (18,06) a čtvrtá pak KDU-ČSL (13,57).