„Restaurování sochy probíhalo minulý rok v letním období. Ještě ale plánujeme doladit nejbližší okolí díla – rádi bychom jej nasvítili a okolo vysázeli živý plůtek z růží,“ přiblížil vojnoměstecký starosta Karel Malivánek.
Kdy přesně a kým byl svatý Ján, jak se soše mezi místními říká, zhotoven, to nikdo netuší. Při opravě skulptury v roce 1929 byl odkryt pod nánosy barvy nápis, který dle záznamu tehdejšího faráře svědčí o tom, že socha vznikla zřejmě v roce 1732, tedy tři roky po kanonizaci svatého Jana Nepomuckého. Po opravě byla vysvěcena – podle záznamů farní kroniky se slavnost konala 19. května 1929.
Pozornost poutal svatý Jan Nepomucký i v poměrně nedávné minulosti. Poté, co byl na počátku devadesátých let minulého století očištěn a opraven, vzal si jej o několik roků později na mušku vandal. „Ten při návratu z hospody po soše z neznámých důvodů lezl, a ,podařiloʽ se mu shodit i malou sošku puttiho (drobná nahá dětská postava doplňující architektonickou dekoraci – pozn. red.), která se úplně roztříštila,“ popsal Karel Malivánek. V lednu 2013 na už tak dost poničenou sochu spadly při vichřici mohutné staleté lípy.
Minulý rok byla ale v rámci komplexního opravy poničená soška puttiho zrestaurována a ke skulptuře opět doplněna. Mimo to byl svatý Ján citlivě očištěn a došlo i k obnově jeho původního výrazu. Soše přibyla rovněž svatozář a rameno krucifixu.

Dominanta vojnoměstského náměstí se letos dočká ještě nového vysvěcení. „Datum je takové osudové. Zvolili jsme termín 19. května a teprve poté jsme zjistili, že přesně před devětaosmdesáti lety, ve stejný den, došlo k jejímu vysvěcení po tehdejší opravě,“ podotkl Karel Malivánek s tím, že po obřadu bude následovat ještě oslava s překvapením.
Restaurování sochy svatého Jana Nepomuckého, jehož se ujal akademický sochař Martin Kovařík, vyšlo na celkem 202 tisíc korun. Částkou 81 tisíc korun akci podpořil Kraj Vysočina, zbytek šel z obecní kasy městyse.
Ve Zlaté jeřabině 2017 mohou lidé hlasovat do konce března 2018. Anketa je rozdělena na dvě kategorie – lidé volí svého favorita mezi nejlepšími loňskými kulturními aktivitami a také nejlepší počin v péči o kulturní dědictví. V každé části mohou hlasující vybírat ze třiceti činů. Podle Jany Fischerové, krajské radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, stála odborná pracovní skupina před těžkým úkolem vybrat z přihlášených nominací pouze tři desítky aktivit do každé z kategorií.
„Je příjemné vidět, že Vysočina stále fandí kultuře a můj obdiv patří také všem, kteří se zasazují o záchranu památek v našem kraji,“ uvedla Jana Fisherová.

Seznam aktivit i podmínky hlasování je uveřejněn na internetových stránkách kraje; hlasovací lístky jsou také v březnovém čísle novin Kraj Vysočina. „První tři počiny z každé kategorie s nejvyšším počtem hlasů budou ohodnoceny Cenou Kraje Vysočina spojenou s finančním darem,“ dodala krajská mluvčí Jitka Svatošová.
Ze žďárského okresu bojuje o prvenství v kategorii kulturní aktivita i žďárský festival Horácký džbánek, Novoměstské Slunohraní, žďárské Santiniho barokní slavnosti nebo bystřická Velká barokní noc a ZUŠ OPEN 2017.
Ve skupině péče o kulturní dědictví usiluje o vítězství oprava zvoničky v Balinách, obnova věže kostela svatého Bartoloměje v Radostíně nad Oslavou, obnova Rytířského sálu včetně restaurování nástěnných maleb velkomeziříčského zámku a zrestaurování fasády někdejšího hotelu Veliš ve Žďáře nad Sázavou.
