Nešťastná událost se však prý na vztyčování sochy nijak nepodepíše. Na soše budou zřejmě pracovat lidé ze sochařova nejbližšího okolí. „Socha ohrožena v žádném případě není. Jeden ze synů Romana Rychtermoce je také sochař. Navíc Roman vychoval několik dalších žáků,“ vyjádřila se zakladatelka občanského sdružení pro navrácení sochy T. G. M. do Jihlavy Marie Bohuňovská.

Velký pohřeb

Včera se konal Richtermocův pohřeb. Ani na něm otázky ohledně sochy Masaryka nezůstaly stranou. „Byl to velký pohřeb, na kterém bylo strašně moc lidí. Nicméně sama paní Richtermocová mi říkala, že sochu chtějí dotáhnout do konce, a já tomu věřím,“ dodala Bohuňovská s tím, že žádného dalšího sochaře zatím shánět nebudou. Bližší informace o tom, kdo se sochy ujme, budou známy po jednání spolku, které se uskuteční příští týden.

Sami lidé, kteří na sbírku pro navrácení sochy Masaryka do Jihlavy přispívají, spolku volají a ptají se, co bude se sochou dál. „Lidé se samozřejmě ptají. Věřím tomu, že v Hořicích se socha dotáhne dál. Už z toho důvodu, že převážet rozpracovaný kámen by bylo složité,“ informovala zakladatelka spolku.

Minulý víkend navíc ve věku 102 let zemřela i Marie Schlezingerová, vdova po původním autoru sochy Masaryka. Socha před jihlavským gymnáziem stála od roku 1948 a její vztyčování bylo velkým hrdinským činem. Socha byla v roce 1961 odstraněna a nyní se spolek pro navrácení sochy snaží o její návrat.

Socha by se měla slavnostně odhalovat příští rok na den vzniku samostatného československého státu. Už na konci listopadu by měla být socha v hrubých obrysech hotová. Náklady se podle odhadů vyšplhají na 1,25 milionu korun. „Zatím jsem zhruba ve třech čtvrtinách, hlavní sponzor nám ale stále chybí,“ uzavřela Bohuňovská.