Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Snímky málokdy končí v albu, říká fotografka

Žďár nad Sázavou - Magdalena Šislerová, sedmadvacetiletá absolventka biskupského gymnázia pracuje v logistice jedné žďárské společnosti, ale ve volných chvílích, většinou o víkendech, proměňuje ve službu lidem svoji zálibu ve fotografování. Již přibližně sedm let portrétuje. Zatím to dělala především v plenéru. Před několika málo týdny si v centru města otevřela fotografický ateliér a postupně ho vybavuje.

25.3.2017
SDÍLEJ:

Mladá fotografka portrétuje nejraději v plenéru, ale především kvůli snímkům dětí si nyní ve Žďáře nad Sázavou otevřela vlastní ateliér. Chce v něm dokázat, že ateliérová fotografie má i po smrti deskových přístrojů a nástupu zrcadlovek a mobilů právo na Foto: Ivo Havlík

 Ateliér potřebovala především pro fotografování dětí. Její živnost dosud nemá pevnou dobu, na dveřích nenajdete, kdy je zde otevřeno. Fotografka zatím pracuje pouze na telefonickou objednávku. „Uvidím, jaký bude o fotografování zájem, možná se toto již poněkud zapomenuté umělecké řemeslo časem promění v moji obživu," říká příjemná drobná slečna. Svoji službu zatím nikde neinzeruje, nemá žádnou reklamu, jen facebook a webové stránky www.fotosislerova.cz. V širší známost její práce přichází výhradně ústním podáním, od ucha k uchu. První zákazníci se rekrutovali z rodiny, kamarádů a známých, okruh zájemců o zpodobnění se rozšiřuje postupně, většinou z doporučení.

Zájem je o reportážní fotografování sňatků, od strojení nevěsty a rozloučení s rodiči na prahu svatebního domu přes obřad na radnici nebo v kostele, první manželský polibek, až po gratulace a slavnostní oběd. Novým obrazovým fenoménem doby je snímek z těhotenství. Podobiznu s „bříškem" chtějí mít nastávající maminky i s budoucím otcem, v žargonu se tomu říká foto těhulek.

Čtěte také: Nikdy není pozdě stát se dárcem

Magdalena se zatím nepustila do budoárových fotografií, tedy takových, v nichž se žena stává na chvíli modelkou, snímky jsou jemně erotické, nejde v nich o nahotu, téměř nic neukazují, ale probouzejí fantazii. I když se o fotografiích tohoto typu otevřeně mluví poměrně krátce, nejde o žádnou novinku. Od dvacátých let minulého století patří k dobrému tónu mít je v soukromém albu nebo ukryté v prádelníku. „Je to náročná fotografie, možná se do ní a třeba i do aktů jednou také pustím," uvažuje Magdalena. I když konečně má svůj ateliér, myslí si, že právě on nemusí být vždy tou pravou volbou. „Když by za mnou přišel lékař, budu jej přemlouvat, ať jdeme do jeho ordinace, i opraváři aut nebo hodinek by měli mít snímek ze své dílny, z pracovního prostředí," je přesvědčena mladá žena.

Soudí, že zatímco fotoaparátů je už mnohem více než lidí a pořídit snímek už dokáže každý telefon, fotografií po této digitální době mnoho nezbude. Je chybou, že minimum bývá převedeno z elektronické úschovny do papírové podložky a že fotografie se dnes tak málo ukládají do šuplíku nebo vkládají do alba. Ateliér i přirozené prostředí, ať už exteriér nebo interiér, mají své výhody i nevýhody: „Lidé dnes spíše touží po snímku pod širým nebem a mně to vyhovuje, je ovšem nezbytné počkat na dobré světlo. Já i zákazníci musejí počítat s proměnlivostí počasí, to zásadně ovlivňuje plánování focení i vyznění portrétu. A musíme brát v potaz přítomnost okolojdoucích, jejich zvědavost někdy ruší."

Čtěte také: V novoměstské porodnici se narodilo jedenáct miminek

Podle poznání slečny Šislerové větší zájem o portrétování mají mladí lidé, než senioři. Nejčastěji chtějí být zpodobněni na Zelené hoře, nebo na jejím úpatí, aby v pozadí byl Santiniho slavný kostel, případně zámek rodu Kinských. Ukazuje to na vztah obyvatel Žďáru nad Sázavou k místům, která městu vtiskla jeho génia loci. „Pro mně to má určitou obtíž. Nechci, aby se tato populární „kulisa" opakovala, musím proto hledat nový výhled nebo jiný úhel pohledu," říká fotografka. S jarem vyrazí na vycházky do okolí, bude hledat dosud neobjevené romantické kouty, kam zájemce o portrét pod širým nebem přivede.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

25.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení