Snímky hravé i fotografie nutící diváka k zamyšlení. Barevné i černobílé. Snímky, které už bodovaly v soutěžích a byly prezentované na výstavách. I takové, které zatím ležely „v šuplíku“ a čekaly na svou příležitost.

Novoměstská nemocnice hostí výstavu žďárského fotografa Antonína Vystrčila nazvanou Cesty a návraty domů. „Nemocniční prostředí mi není nijak vzdálené. Dlouhodobě jsem vystavoval v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Jedna z těch výstav se jmenovala Já tiše říkám díky, což bylo poděkování všem těm skvělým lidem, kteří se tam o mě starali. A teď jsem rád, že můžu vystavovat i v nemocnici v Novém Městě na Moravě,“ usmívá se Antonín Vystrčil.

Žďárský fotograf už má za sebou přes pět desítek výstav a absolvoval i obdobný počet fotosoutěží. „Účastním se soutěží i výstav tuzemských i zahraničních. Moje fotografie měly úspěch v Berlíně, ve Vídni i v Budapešti. Letos budu vystavovat ve Španělsku a v Brazílii, kam jsem se kvalifikoval,“ popisuje své poslední velké úspěchy Antonín Vystrčil.

Fotoklub Freeland, jehož je předsedou, je volným sdružením amatérských fotografů. „Fungujeme od roku 2016 a naším fotoklubem už prošla asi stovka fotografů,“ říká.

S vlastním fotografováním začal Antonín Vystrčil po absolvování vojenské služby. Ta ho k tomuto koníčku v podstatě dovedla. „Na vojně jsem kreslil mapy a od nich už byl jen krůček k fotografii. S tou jsem ale začal až po vojně, protože ve vojenských prostorách se nesmělo fotit. Můj předchůdce kreslič se o to pokusil a byl za to potrestaný vězením. Jeho chybu jsem raději nechtěl opakovat,“ konstatuje fotograf.

Blíže k fotografickému řemeslu přičichl ve žďárském fotokroužku u Stanislava Chmelíčka a Josefa Tomka. Fotokroužek fungoval v rámci strojírenské firmy Žďas. „Žďárský fotokroužek byl tehdy opravdu slavný. Zúčastňovali jsme se mnoha republikových soutěží. Na jeho prestiž jsme pak navázali s naším fotoklubem Freeland. Začali jsme se také účastnit klubových soutěží, a to i sedmi v roce. Teď už jich míváme o něco méně,“ vypráví Antonín Vystrčil.

Jeho snímky jsou multižánrové. Fotografuje prakticky všechno. Od zátiší přes krajinu a reportážní fotografii až po makrofotografii. „Měl jsem nejprve fotoaparát Zenit. Kdo měl tehdy Zenit se širokoúhlým objektivem a s teleobjektivem, ten byl opravdu fotograf. Později jsem přešel na Nikony. Pro Megapixel Nikon jsem pak fotoaparáty i testoval,“ prozradil Antonín Vystrčil.

Výstava průřezem tvorby Antonína Vystrčila v pavilonu chirurgických oborů novoměstské nemocnice bude k vidění až do konce června.