„Celkový ranní stav sněhu v Novém Městě na Moravě byl třiatřicet centimetrů. Od rána přibylo čtrnáct centimetrů sněhu. A padat bude po celý den,“ okomentoval ve středu dopoledne aktuální situaci meteorolog z Nového Města na Moravě Oldřich Pojezný, který vývoj počasí neustále sleduje.

Plné ruce práce měli především hasiči. „Od večera 8. ledna do středy 9. ledna dopoledne zasahovali hasiči u čtyřiceti událostí. Převládala technická pomoc při odstraňování stromů a větví popadaných na komunikace, které tak bránily plynulému provozu. Několikrát museli hasiči také pomáhat s vyprošťováním zapadlých vozidel,“ informovala tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Na Žďársku, jako už tradičně, omezily dopravu kamiony stojící v kopcích na trase Nové Město na Moravě – Bystřice nad Pernštejnem. „Od úterního večera stojí mezi Olešnou a Divišovem havarovaný kamion, který přepravoval živá zvířata. Najel do příkopu, přepravníky se zvířaty se musí postupně odvézt, a teprve poté bude možné kamion vyprostit,“ vysvětlila situaci na silnici I/19 policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ředitelka Charitního domu Moravec Petra Řezáčová s klientkou.
Ošetřovatelé budou na trhu práce vysoce žádaní, říká ředitelka charitního domu

Komplikace se vyskytly ale i na dalších místech. „Za obcí Hamry nad Sázavou směr Sázava byly na vozovce popadané stromy. U Rozsoch zapadl kamion. A stejně tak u Jívoví, tam byla silnice na nezbytnou dobu uzavřena. V 11.26 hodin jsme měli zase nahlášenou nehodu ve Velkém Meziříčí, osobní auto tam spadlo z dvoumetrového srázu. Naštěstí se všechny nehody obešly bez zranění,“ uvedla Dana Čírtková. „Jedno vozidlo vyprošťovali hasiči ve Žďáře nad Sázavou v ulici Jamská, dále dodávku ve Vříšti u Sněžného a osobní auto z příkopu u Blažkova. Ve středu ráno zase pomáhali hasiči s vyprošťováním kamionu u Záseky,“ doplnila informace Petra Musilová.

Na mnoha komunikacích Žďárska se tvořily sněhové jazyky, silnice byly sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. „Řidiči jezdí docela pomalu, až mě to někdy štve, protože mám občas strach, že když kolonu aut někdo vpředu brzdí, nevyjedeme do kopce a zůstaneme někde stát,“ povzdechl si Radek Juračka z Nového Města na Moravě. „Ale na druhou stranu je dobře, že nikdo nejančí a nesnaží se předjíždět. Řidiči jsou fakt opatrní,“ dodal.

Jednoduché to nemají ani chodci. Chodníky v menších obcích není možné udržovat a některá města na tom nejsou o mnoho lépe. „Ve Žďáře to je doslova katastrofa. Zimní údržba tam skoro vůbec nefunguje, člověk se všude musí na chodnících brodit sněhem nebo sněhovou břečkou. Žďár je na tom nejhůř ze všech měst v okrese. Všude jinde mají technické služby, které zimní údržbu zajišťují. Ve Žďáře na výtky místních obyvatel bohužel reagují pouze tím, že musí město nápravu objednat u dodavatele služeb, což je podle mě zbytečné natahování celého procesu,“ postěžovala si Zdeňka Horká ze Žďáru nad Sázavou.