„Varhany postavil roku 1696 slavný loketský varhanář Abraham Stark v klášteře cisterciaček na Starém Brně, což bylo tehdy značně neobvyklé, neboť nebylo zvykem pracovat pro místo tak vzdálené, už jen kvůli problémům s dopravou v době před vznikem tereziánské sítě silnic. V Brně nástroj sloužil jako chórový spolu s dvoumanuálovými varhanami postavenými týmž mistrem o rok později až do zrušení kláštera Josefem II. A nedlouho poté byl prodán a převezen do Sněžného,“ popsal anabázi sněženských varhan restaurátor Dalibor Michek.

Podle jeho názoru jde o jedinečný hudební nástroj. „Varhany ve Sněžném jsou jediné svého druhu od tohoto autora u nás na Moravě a v nejpůvodnějším stavu ze všech jeho nástrojů v zemích Koruny české. Jedná se tedy o nástroj unikátní, nesmírně cenný a hodný nejvyšší možné ochrany a péče,“ upozornil Dalibor Michek.

Varhany, přestože jejich hlas lze stále slyšet při každé mši svaté a při mnohých koncertech pořádaných farností, jsou v současné době v žalostném stavu, a potřebovaly by rozsáhlou rekonstrukci. „S nebývalou silou se do dřevěných částí nástroje pustil červotoč,“ postěžoval si člen sněženské farní rady, která sbírku organizuje, Josef Nečas. „Pokusíme se sehnat peníze na zrestaurování varhan, neboť jde o velmi dobrý nástroj. Každý varhanář, který jej vyzkoušel, byl překvapen barvou jejich zvuku, nemohli si ho vynachválit,“ dodal Josef Nečas.

Žďárské Rodinné centrum (RC) Srdíčko nabízí pohybové, vzdělávací i zábavné programy pro návštěvníky všech generací. Častými hosty jsou maminky s malými dětmi (na snímku).
Malé rodinné centrum se za deset let změnilo v živé místo

Farníci musí na celkovou rekonstrukci sehnat okolo jednoho a půl milionu korun. Proto se rozhodli postupovat po etapách a v první fázi zachránit to, co nejvíce „hoří“. Tím jsou už zmíněné dřevěné části, jež likviduje červotoč. „Byli bychom rádi, kdyby se povedlo dát do pořádku celý nástroj, ale budeme to muset dělat asi postupně. Podle množství peněz, které se podaří sehnat. Oprava dřevěných částí je odhadovaná na částku okolo dvou set tisíc korun. Tato hotovost je nutná na to, aby se nástroj vůbec zachoval,“ vysvětlil Josef Nečas.

V dalších fázích bude nutná rekonstrukce kovových píšťal a po ní přijdou na řadu další nezbytnosti. „Jakmile seženeme peníze, okamžitě se pustíme do oprav. Pokusíme se sehnat i nějaké dotace. V těchto dnech biskupství zpracovává projekt a poté začneme shánět firmu, která nám nástroj opraví,“ poznamenal Josef Nečas. Na zrestaurování unikátního nástroje je možné zasílat peníze na číslo účtu 19-3958269319/0800.