"První použití sněhu ze zásobníku bude v polovině prosince během závodů Světového poháru v biatlonu," řekl Hamza.

Zásobník se začal stavět koncem minulého roku. Jáma o rozměrech přibližně 120 krát 90 metrů vznikla v blízkosti Vysočina arény vlevo od silnice spojující Nové Město na Moravě a Vlachovice. Kromě zemních prací a vyložení zámkovou dlažbou stavba obnášela také rozvody vody a elektřiny a drenáže pro odvodnění. Zásobník pojme až 60.000 kubických metrů sněhu.

Štěpku rozvážejí do zásobníku od začátku týdne tři nákladní auta. "Na pokrytí sněhu jí bude potřeba přibližně 6000 kubických metrů. Náklady na celý zásobník dosáhly přibližně 26 milionů korun," řekl stavbyvedoucí Zdeněk Černý z dodavatelské společnosti SPH stavby z Bystřice nad Pernštejnem. Dotaci na stavbu poskytlo ministerstvo školství.

Sníh do zásobníku se vyráběl průběžně v závislosti na klimatických podmínkách. "Čistého času na zasněžování jsme potřebovali přibližně deset dnů. Sněhu se podařilo vyrobit odhadem přes 40.000 kubických metrů," řekl ředitel Vysočina arény a generální sekretář Sportovního klubu Nové Město na Moravě Jan Skřička. Během léta odtaje zhruba třetina uskladněného množství. "Víme, že bychom měli být schopni závody udělat z 15.000 kubíky sněhu," dodal Skřička. Současná zásoba proto podle něj poskytuje dostatečnou rezervu.

Počasí, které v těchto dnech panuje na Vysočině, zavážení zásobníku vyhovuje. Přes noc při mrazech povrch ztvrdne, takže auta se neboří. Výhodou také je, že areál leží ve stínu. "Nárůst teploty během dne je proto pozvolnější než například na stadionu," podotkl Skřička.

V Evropě je podle Skřičky podobných sněhových zásobníků několik desítek, používají je i severské země. Novoměstští se nejvíce inspirovali v německém Ruhpoldingu, kde je podobná nadmořská výška. Poprvé se sníh ze zásobníku použije během závodů Světového poháru v biatlonu, který se ve Vysočina aréně v Novém Městě na Moravě uskuteční 16. až 18. prosince.