Pro čtenáře a návštěvníky knihovny to bude znamenat značné zjednodušení při vypůjčce i vracení knížek. „Bude možné například prodloužit výpůjční dobu knihy bez návštěvy knihovny pouze sms zprávou nebo e-mailem. Stejně tak naši zaměstnanci mohou touto cestou upozornit čtenáře na vypršení termínu výpůjčky,“ uvedla jednu z mnoha výhod nového systému ředitelka knihovny ve Žďáře nad Sázavou Danuše Štefková.

„To bude skvělé. Bydlím na Kadově a někdy se s knihami do Žďáru opravdu nedostanu včas, pokud to vyřeší jedna zpráva sms, tak mi to ušetří čas i peníze,“ reagovala na informaci o nově připravované službě Pavla Hanychová z Kadova.

A peníze šetří i knihovna Matěje Josefa Sychry. Hlavně na poštovném za rozesílané upomínky. Náklady na zdokonalení počítačové sítě v knihovně se vyšplhají na sto patnáct tisíc korun. „Osmdesát tisíc z této částky bude uhrazeno formou grantu, který jsme získali od ministerstva kultury,“ dodala Danuše Štefková.

Rozšířený počítačový program knihovního systému umožní také elektronické objednání a rezervaci knih, a to i z knihoven, o které se na Žďársku knihovna Matěje Josefa Sychry stará. Zaměstnancům potom umožní rychlejší katalogizaci, zdokonalení revize knihovního fondu a statistických výstupů. Do provozu by nový systém měl být uveden 23. července.