„Při úmrtí se zvonila hrana, při pohřbu doprovázel zvon smuteční průvod až na konec vesnice. Dále se zvonilo při vypuknutí požáru nebo při jiných živelních pohromách,“ pokračuje vzkaz, který byl napsaný 1. května 1980.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Po tomto datu se v Martinické kapličce zvonilo pouze při úmrtí některého z občanů obce a při pohřbech. „V roce 1994 zhotovil nový elektropohon pro ovládání zvonu místní obyvatel Ladislav Pospíšil. Spolu s Aloisem Ambrožem se postarali o připojení zvonice k rozvaděči elektrického proudu. Ladislav Pospíšil se pak o zvonění staral odpovědně až do roku 2014,“ říká starosta Martinic Michal Drápela.

O dva roky později se Martinickým podařilo získat dotaci na kompletní opravu zvonice. „Celkový rozpočet byl 365 463 korun a dotace činila 255 824 korun. V rámci oprav byla kompletně vyměněná vazba, střechu z pozinkovaného plechu jsme nechali odstranit a zhotovit novou. Ta je z ručně štípaného šindele,“ popisuje část oprav Michal Drápela.

Jako nejhezčí alej na Vysočině zvolili lidé Valchovskou cestu u Počátek i v roce 2017.
Nominace alejí z Vysočiny do soutěže končí. Lidé ještě mají šanci tu svou poslat

Obnovené byly venkovní i vnitřní omítky a zvonička dostala nové dveře i dlažbu. „Jelikož stávající pohon zvonu přestal fungovat, byl nahrazený novým lineárním motorem. Při opravě zvonice byl vyrobený i nový kříž a kopule pod ním. Zvonice byla slavnostně požehnaná na letní pouti dne 21. srpna 2016 velkomeziříčským kaplanem Markem Husákem,“ uzavírá martinický starosta.