Novosadská Smírčí borovice dostala 6428 hlasů, což znamenalo 19 870 korun. Hlasování bylo totiž zpoplatněné, účastníci ankety tak penězi přispěli na ochranu a výsadbu stromů. Do soutěže strom přihlásila a neúnavně propagovala Čestmíra Řezaninová z Nových Sadů. „Samozřejmě každý by si přál vyhrát, ale s počtem hlasů jsme spokojení. Ani jsme nečekali, že se nám jich podaří sesbírat tolik, jsme malá obec," řekla s úsměvem patronka Smírčí borovice.

Letošní ročník Stromu roku se v historii stal druhým nejúspěšnějším. „Proti loňsku vzrostl počet hlasujících asi o čtyřiadvacet tisíc, za to vděčíme a hlavně děkujeme fanouškům starých stromů," radovala se koordinátorka ankety Andrea Krůpová z pořádající Nadace Partnerství.

Boj o třetí místo

„O třetí místo byl boj, snažili jsme se, ale nevyšlo to," usmívala se Řezaninová. Jak uvedla Andrea Krůpová, pořadí v soutěži se nejvíc promíchalo v posledním týdnu hlasování, kdy se průběžné výsledky už nezveřejňovaly. Smírčí borovici dělilo od třetího Dubu rodiny v Pitíně 286 hlasů, na čtvrté místo jedovnické Hrubé lípy ztratila pouze 128 hlasů.

Zisk novosadského stromu, téměř dvacet tisíc korun, pomůže doplnit lipovou alej, co právě k Smírčí borovici v Nových Sadech vede. Alej si lidé vysadili společně v roce 2011. „Své" lipky si obyvatelé jako sponzoři koupili a sami i zasadili. „Měli jsme celkem jasno, že výtěžek použijeme na novou výsadbu. Borovice je totiž v dobrém stavu a ošetření teď nepotřebuje. Ale v nové aleji sem tam nějaká lipka uschla, tak dosázíme to, co se neujalo. Zbytek půjde pravděpodobně na výsadbu nového lesa u obce, ale to musí rozhodnout zastupitelstvo," dodala Čestmíra Řezaninová.

Stromem roku 2014 je Opatovická borovice (Velké Opatovice) s 24 834 hlasy a je teprv druhým jehličnanem, jenž anketu vyhrál. Prvním byl Pernštejnský tis (2005). Dvanácti finalistům lidé hlasováním darovali celkem 185 tisíc korun.