Víkendové teploty pohybující se kolem devíti až deseti stupňů a svítící sluníčko vytáhly ven z úlů včely z včelařské farmy v Chlístově. Jak prozradil majitel této farmy Jiří Sláma, pokud jsou venkovní teploty kolem deseti stupňů, je obvyklé, že včely létají na takzvané očistné prolety. „Dokonce už nosí pyl především z lísky a daří se jim v hledání vody," uvedl Jiří Sláma. Ten ale dále řekl, že teplá zima je pro včely obecně horší než zima mrazivá. „Když je zima jako ta letošní, tak včelstva mají daleko větší spotřebu zásob. Také se musí starat o novou generaci. S větší spotřebou zásob souvisí i to, že včely si musí vyčistit výkalové vaky, a když v přírodě nejsou podmínky pro prolety, včely mohou uhynout," vysvětlil Jiří Sláma.

Další úskalí v letošní zimě nezimě číhá prý na včely v tom, že teplá zima sice včelstva „nastartuje", a tak jsou početnější, ale pokud přijde chladné jaro, tak včely začnou strádat na zásobách. „Chladné jaro je také špatným předpokladem pro květnovou snůšku medu. Nyní ještě nemůžeme uvádět prognózy o vlivu počasí na letošní produkci medu, rozhodující bude až květen," uzavřel včelař.

Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody ČR v Havlíčkově Brodě si podle svých slov takovou zimu nepamatuje. Přílet některých druhů ptáků z teplých krajin, jako jsou skřivani, špačci či drozdi, označil za včasný a mimořádný. „Dokonce se na Vysočině už pozoroval první čáp černý," doplnil zajímavost Václav Hlaváč. I on uvedl, že pokud by přišlo mrazivé počasí, byl by to například pro zmíněné ptáky problém. „Ptáci totiž začnou brzy hnízdit, s čímž souvisí jejich potřeba potravinových zdrojů. U některých druhů by mohla nastat komplikace v tom, že jelikož hmyz dokončuje svůj vývoj později, tak by jej ptáci, kteří se jím živí, nemuseli sehnat," poznamenal Václav Hlaváč.

Obavy zahrádkářů

„Počasí, které provází celou letošní zimu, je v horizontu posledních let skutečně výjimečné," konstatoval meteorolog Fučík z Třebíčska.

Teploty by měly být podle meteorologů nadále nadprůměrné, ale má být poměrně sucho, čehož se obávají hlavně zahrádkáři, protože pokud bude suché počasí pokračovat i v dalších měsících, nastanou problémy s vodou. „Příroda si dělá, co chce, počasí na přání zkrátka nebude," povzdechl si amatérský zahrádkář Ladislav Kvasnička z Havlíčkova Brodu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by ale teploty měly pozvolna spíš stoupat, zima plná sněhu, se silnými mrazy, by už přijít neměla. Podobně teplý konec zimy byl v roce 2008. Ve stejném období bylo až kolem šestnácti stupňů nad nulou. O víkendu by ale měly teploty stoupat až ke třinácti stupňům Celsia.