„V prvním výběrovém řízení koncem minulého roku o tuto zakázku nikdo nestál. Kraj teď chystá nové kolo výběru," řekl hejtman Jiří Běhounek.

O Vysočině se říká, že má nejčistší vzduch v Česku, ale i tam se nacházejí problematické průmyslové lokality. Krajské vedení se loni rozhodlo kvůli podrobnějšímu sledování kvality ovzduší platit další měření nad rámec státního monitoringu. Podle tehdejších informací kraje se u tohoto projektu počítalo s celkovým rozpočtem do šesti milionů korun.

„Upravili jsme podmínky, precizovali jsme některé věci," poznamenal dále hejtman k novému výběrovému řízení. Podle něj se zatím ani tak nedá odhadnout, jestli bude mít o zakázku někdo zájem. Podle nových pravidel o zadávání veřejných zakázek se navíc musí přihlásit alespoň dva uchazeči.

Myšlenky na spuštění krajského monitoringu ovzduší se podle hejtmana vedení kraje nevzdává. Pokud se ani napodruhé nepodaří vybrat provozovatele, bude kraj hledat jiné řešení, třeba po okresech.

Pět let měření

Na Vysočině teď fungují tři plnohodnotné měřicí stanice Českého hydrometeorologického ústavu, v Jihlavě, ve Žďáru nad Sázavou a Košeticích. Z iniciativy kraje by se měla kvalita ovzduší po dobu pěti let střídavě měřit na 24 místech Vysočiny. Výsledky mají být dostupné i obyvatelům a radnicím.

Krajský projekt navazuje na nedávný monitoring kvality ovzduší v Jihlavě. Z něj vyplynulo, že za znečištění mohou jak velké závody, tak i doprava a lokální topeniště.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)