„Nova Civitas je latinsky Nové Město. Každý rok si připomínáme a slavíme povýšení Nového Města na Moravě do městského stavu," vysvětluje přespolním novoměstský starosta Michal Šmarda.

V posledních letech se ale z běžných městských oslav stal festival Novoměšťáků. Také letos se po dva dny na Vratislavově náměstí a v ulicích města prezentovaly místní spolky a organizace. „Novoměštáci připravují zábavu Novoměšťákům," usmál se Šmarda. Tak třeba o slavnostní fanfáru při zahájení Nova Civitas se postarali studenti Základní umělecké školy Jana Štursy, horolezci z oddílu Trip Team učili v parku na náměstí děti základům lezení, Portimo pro děti připravilo zábavné soutěže.

„Je to oslava všech lidí, kteří společně žijí v krásném městě a tvoří živou komunitu. Když se projdete po náměstí, zjistíte, že Nova Civitas není jen hudební festival, ale že je přehlídkou všech tvůrčích lidí v Novém Městě na Moravě. Jeden druhému se tak trochu chlubí tím, co dokáže a co umí," řekl v sobotu dopoledne starosta Šmarda. K hudebním vrcholům letoších slavností patřila kapela Medvěd 009. Výjimečně byla v provozu sedačková lanovka na Harusově kopci. Piloti z armádní tygří letky létali s vrtulníkem Robinson R44 vyhlídkové lety nad Nové Město na Moravě.

Letošní Nova Civitas ale byly také bránou pro mistrovství světa horských kol, které bude od středy do neděle hostit Vysočina arena. V sobotu na náměstí skončilo putování speciální roadshow po bezmála dvacítce měst Vysočiny. „Zvali jsme na mistrovství světa bikerů, ale také na naše unikátní singltreky," podotkl Šmarda s tím, že doufá v plné tribuny při letním sportovním svátku Kraje Vysočina.

Na mistrovství světa horských kol už bylo prodáno přes dvacet tisíc vstupenek. „Větší zájem je o víkendové dny. Závěrečný nedělní program šampionátu se vyprodává velmi rychle," řekl tiskový mluvčí mistrovství světa Jan Němec. Podle očekávání organizátorů by se během mistrovství mohlo ve Vysočina areně vystřídat v součtu kolem sedmdesáti tisíc diváků. Ve Vysočina areně u Nového Města na Moravě se bude odehrávat i doprovodný program s večerními koncerty. „Zazpívá u nás Vojtěch Dyk s B-Side Bandem, představí se Tři sestry i Dan Bárta. Bude to také kulturní jízda," nechal se při slavnostech Nova Civitas slyšet novoměstský starosta Michal Šmarda.