Jeho hnízda, jež si staví u čistých vodních toků, kontrolovali při říčce Fryšávce na Novoměstsku v pátek pracovníci Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Ti už zhruba deset let instalují pod mosty na řekách a potocích v regionu speciální budky či hnízdní podložky.

Původně však tito ptáci hnízdili ve skalách nebo v kořenovém systému stromů u vodních toků, někdy i pod kamennými mostky, kde si vytvořili obydlí třeba v místě po vypadlém kameni. „Nyní je už ale většina mostů z hladkého betonu, takže si tam skorci hnízda stavět nemohou. Budky proto s úspěchem obsazují,“ popsal Jaromír Čejka ze Správy CHKO Žďárské vrchy.

Kroužkování

Dospělí ptáci i mláďata se kvůli sledování jejich početnosti a výskytu v jednotlivých lokalitách pravidelně kroužkují. „Na jaře jde většinou o samice, které sedí na hnízdě, a o mláďata. V létě a na podzim se nám ale občas podaří některé dospělé ptáky najít také v odchytových sítích,“ přiblížil Jaromír Čejka.

Malí skorci, kterých obvykle jeden pár vyvede rovnou pět, dostali kroužky na nohu také při pátečním výjezdu ochranářů. Přibližně desetidenní okroužkovaná mláďata jsou pak vzletná až v době, kdy je jim kolem tří týdnů.

„Na hnízdě ale zůstávají ještě zhruba o týden déle a nechají se živit rodiči. Často jsou při jejich příletu tak hluční, že na sebe upozorní predátory,“ popsal Jaromír Čejka s tím, že přirozenými nepřáteli skorců jsou třeba norci či straky.

Ve Žďárských vrších a dalších částech okresu ochranáři evidují do dvaceti skorčích párů. Vyskytují se například na tocích Fryšávky, Svratky, Chrudimky, Sázavy nebo Bobrůvky.

-----------

Skorec vodní

Mladý skorec se brzy seznamuje s vodním prostředím a učí se dříve plavat než létat. Dospělý pták má bílé hrdlo, jinak je hnědý. Velikostí připomíná kosa. Létá prudce nízko nad vodou. Potápí se, plave i chodí pod hladinou. Žije u mělkých říček a potoků s proudící bystrou vodou hlavně ve vyšších nadmořských výškách. Tam žije dost vodního hmyzu, pulců a červů, což skorcům vyhovuje. Na stavbě hnízda se podílí oba partneři. Místo staví v břehu potoka, na skalnatém výstupku či v budkách. Skorec je ohrožen znečišťováním toků, kyselými dešti, regulací potoků a jinými melioračními úpravami. Na některých místech zcela vymizel. Zdroj: priroda.cz