Vláda chce snížit výdaje na školství o čtvrtinu, více mají platit města, obce i rodiče

Aby dali najevo nesouhlas se záměrem vlády snížit výdaje na školství, vzdají se učitelé a vychovatelé nároku na mzdu za jeden den a nebudou v úterý pracovat.

„Nesouhlasíme s tím, že vláda přenáší odpovědnost za financování regionálního školství na obce, rodiče a učitele. Už teď jsou rodiče nuceni kupovat dětem spoustu školních pomůcek, včetně některých učebnic. Přitom v příštím roce půjde na školství ještě o pětadvacet procent peněz méně. K tomu se mají navíc snížit i reálné mzdy učitelů,“ uvádí některé z obávaných chystaných změn učitel a předseda odborů na žďárské základní škole Švermova Miroslav Suk.

Rodiče postoj učitelů chápou S těmi nesouhlasí drtivá většina pedagogů v regionu, což chtějí dát najevo buď zapojením se do stávky, nebo alespoň vyvěšením svého stanoviska v budově školy a informováním rodičů.

„Je-li pro příští rok nadbytek financí na „porcování medvěda“‛mezi poslanci, aby se zalíbili voličům ve svých regionech, a je-li dost peněz, aby mohly narůst platy úředníkům ministerstev, pak by mělo být i na to, abychom udrželi stávající úroveň školství,“ kritizuje systém rozdělování peněz učitel žďárské základní školy, jejíž všichni pracovníci vyjádří v úterý svou nespokojenost stávkou.

Stejný postoj má i vedení 2. Základní školy v Novém Městě na Moravě. „Zatím to vypadá, že devadesát procent zaměstnanců bude stávkovat,“ řekl zástupce ředitele Miroslav Handschuh.

Prázdná škola, včetně družiny a kuchyně, bude v úterý i v Sokolovské ve Velkém Meziříčí. „Rodiče jsme na to připravili už minulý týden,“ řekla učitelka a odborářka Anežka Dvořáková.

„Sami chtějí pro své děti kvalitní výuku a chápou, že na lepší vybavení jsou potřeba peníze,“ uvedla Dvořáková. Kolik pedagogů se ke stávce připojí, bude jasné ve čtvrtek. „Už teď se zdá, že to bude většina městských škol, na nichž působí odbory,“ řekl předseda Krajské rady odborových svazů Čestmír Svoboda.