Mnohdy ale dávají ředitelé oslovených škol přednost před týdenním pobytem v lyžařském areálu dennímu lyžování v okolí školy. I kvůli rodinným rozpočtům některých žáků. „Chceme, aby se všechny děti lyžařského výcviku zúčastňovaly. Pro některé rodiny je ale nákladné poslat potomka na týdenní kurz mimo domov, zaplatit mu ubytování, dopravu i stravu," vysvětlil ředitel Základní školy (ZŠ) Komenského 2 ve Žďáře nad Sázavou Miroslav Kadlec.

Konkrétně žáci sedmých a osmých tříd tak ráno přišli ke škole, nazuli si lyže a proháněli se na nich v okolí Žďáru. Udělali si i výlet do Nového Města na Moravě. Odpoledne se pak zase vrátili domů. „Dříve jsme jezdili se žáky na pobyty do Skleného nebo na Tři Studně. Když nebyl v zamluveném termínu dostatek sněhu, kurz jsme museli stornovat. Takto si počkáme na sníh a nemáme zbytečné náklady," dodal Kadlec.

Skupina běžkujících školáků byla v průběhu pěti dní k vidění také v blízkosti Bystřice nad Pernštejnem. Šlo o žáky šestých a sedmých tříd při bystřické základní škole. Tito ale byli rozděleni do tří skupin – na běžkaře, sjezdaře a snowboardaře. „Běžkaři jezdili po rolbou projetých tratí v okolí školy, další dvě skupinky pak autobusem zamířili na sjezdovku na Karasíně. Doprava včetně permanentky je vyšla na 500 korun," vyjádřil se Martin Horák, ředitel tamní ZŠ s tím, že na oběd už byli žáci zase zpět ve škole.

Lyžařský výcvikový kurz mají teprve před sebou školáci z Velké Bíteše. Ani oni nebudou týden mimo domov. Podle slov ředitel ZŠ Zdeňka Strašáka se děti chystají v příštím týdnu na Fajtův kopec u Velkého Meziříčí, s obědem se s nimi počítá ve školní jídelně. Někteří ze „sedmáků" budou běžkovat, jiní zvolí sjezd. Doprava je hrazena ze SRPŠ, permanentku si děti zaplatí samy. „Před lety tu byly tendence ze stran některých učitelů a rodičů, aby se jezdilo na týdenní lyžařský výcvikový kurz na hory. To by si ale z finančních důvodů nemohli dovolit všichni. Tento typ kurzu je výrazně levnější," podotkl ředitel Strašák.

Naopak na pobyt vyrazí do lyžařského areálu ve Svratce žáci sedmých tříd ZŠ Švermova ve Žďáře nad Sázavou. Akce má ve škole mnohaletou tradici. „Školáci se na lyžařský výcvikový kurz chystají od pondělí 6. února. Vzhledem k tomu, že máme hodně dětí ve třídách, výcvik se uskuteční ve dvou turnusech," poznamenal ředitel ZŠ Jaroslav Ptáček.

Žáci ve Svratce stráví pět pracovních dnů, budou ubytováni ve vytápěných chatkách. Sami si pak mohou vybrat, zda „lyžák" absolvují na běžkách, sjezdových lyžích anebo snowboardu. Jejich rodiče přijde pětidenní lyžování včetně ubytování, stravování, dopravy a permanentky na svah do dvou tisíc korun. „Lyžařský výcvik je součástí školní výuky. Žáci se ho rádi zúčastňují. Kurz jsme pořádali i v letech předchozích, když bylo málo sněhu. Děti spolu tráví celé dny, nese v sobě stmelující prvek," tvrdí Ptáček. Škola žákům kupuje například lyžařské vosky.

V mrazivých dnech začátkem ledna podstoupily svůj lyžařský výcvik v okolí Tří Studní na Novoměstsku rovněž třídy sekunda a tercie Biskupského gymnázia ve Žďáře nad Sázavou. Někteří ze třiačtyřiceti studentů se postavili na běžky poprvé v životě. „Během pěti dnů si žáci osvojili lyžařské základy a dostali cenné informace o mazání běžek a oblékání. Na vlastní kůži pak poznali, že kdo promaže, nejede, a kdo podcení mráz, maže zpátky pro další vrstvu," pronesl učitel tělocviku Jiří Bubák. Loučení s kurzem obstaraly běžkařské závody.

Kalkulace pětidenního kurzu na Třech Studních s plnou penzí a dopravou vychází kolem 1900 korun. „Byl jsem moc rád, že letos napadlo dost sněhu a my mohli jet na lyžařský výcvik. Lyžování bylo bezva. Hodně jsme se za ten týden zlepšili a přitom jsme si užili mnoho legrace. Lyžování mě začalo bavit a tak lyžuji dál s rodiči a bratrem," popsal své zážitky z lyžařského výcviku třináctiletý Pavel Černý, student tercie Biskupského gymnázia.