Pro budovu za zhruba 10 až 15 milionů korun se žádný vhodný kupec nenašel. „Městská rada proto záměr prodeje ukončila s tím, že se budeme rozumným využitím objektu i nadále zabývat. Musíme, protože finanční náklady spojené s temperováním budovy jsou vysoké. Pohybují se zhruba od 400 do 470 tisíc korun ročně. Podle toho, jaká je zima,“ nechala se slyšet žďárská starostka Dagmar Zvěřinová. Po zrušení prodeje přes realitní kancelář bude informace o prodeji stavby „viset“ jen na webu města.

Ve škole se vyučovalo až do června roku 2008. Několik let předtím se ale vědělo, že kvůli snižujícímu se počtu dětí bude třeba jednu ze žďárských základních škol zavřít. Protože objekt na náměstí Republiky byl nejstarší a nacházel se v nejhorším stavu, „vypadl z kola“ právě on. Od roku 2008, kdy byla výuka v zařízení ukončena, pak Žďárští neúspěšně hledají pro objekt v centru města nějaké využití.

Nedostali úvěr

„Nějací zájemci tady byli. O budovu se zajímali dva mimožďárští kupci, jeden z Pardubic a druhý z Prahy, nepovedlo se jim ale získat úvěr,“ upřesnil žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Své působení v zatím nevyužitém objektu by podle zástupců města přivítaly i některé neziskové organizace, těm by ale stačila často jenom jedna nebo dvě místnosti, což by rozumné využití celé stavby nezaručovalo. Navíc finanční možnosti těchto subjektů jsou omezené.

O budovu se zajímala také žďárská Střední škola gastronomická Adolpha Kolpinga, která tam podle vedení města chtěla centralizovat svoji výuku. „Jenže rekonstrukce by byla hodně nákladná a my jsme chtěli, aby nám případní kupci deklarovali, že budou schopni ji nejen koupit, ale také opravit a potom udržovat. Neradi bychom totiž, aby to zůstalo ve finále na nás,“ vyjádřila se Dagmar Zvěřinová. Ovšem vize, že by v budově působila například škola nebo jiný subjekt zabývající se „nekomerční“ činností, se Žďárským zdá jako ideální.

Složité parkování

„U objektu je totiž kromě jiného problém s parkováním. Je tam málo místa, špatně se k budově zajíždí. A v případě školy by s provozem tolik dopravy spojeno nebylo,“ konstatovala Zvěřinová s tím, že vzhledem k neustále se snižujícímu počtu dětí a slučování škol se ale tato vize zřejmě reálnou ve Žďáře nad Sázavou nestane.

Nákladná by byla také případná demolice celé rozsáhlé stavby, která podle informací hlavních představitelů města by měla stát kolem čtyřiceti milionů korun.

V případě, že by se zbourala pouze novější zadní část objektu, tedy ta přistavěná ve směru k divadlu, byly by finanční náklady také vysoké. Investor by musel zaplatit přibližně osmnáct milionů korun.