„Oslavy masopustu na prvním stupni mají už desetiletou tradici. Děti si už dopředu připravují kostýmy, a když přijde masopustní úterý, jdou ze svých tříd v průvodu do tělocvičny. Také speciální říkankou žádají o povolení masopustu," informoval Jaroslav Ptáček, který se pro masopustní oslavy oděl do kostýmu vodníka.

Vláda nad školou

V obou tělocvičnách pak na čtyři stovky dětí čekaly různé hry či soutěže, tanec a další zábava. „Na celé dopoledne přebíráme vládu nad školou. Všechno vychází z původních masopustních tradic, se kterými jsme děti seznámili. Byť upravených podle našich možností. Například stínání kohouta nahradilo přecházení po kladině s krabičkou na hlavě, kozy při kličkování mezi kozami nahradilo stejnojmenné tělocvičné nářadí," přiblížila učitelka prvního stupně Miroslava Posádková s tím, že za splnění jednotlivých úkolů jsou děti odměňovány bonbony.

Kvíz připravený jak pro mladší, tak i pro starší děti rovněž vycházel z masopustních tradic, nechyběly ani logické hry nebo hádání totožnosti tří tajných masek v podání učitelek.

Mezi maskami vedli piráti i pirátky, různá zvířátka, víly, princezny, rytíři, ale i klauni, uklízečky, indiáni či třeba čerti čertice, čarodějové i čarodějnice. Důležité bylo především pohodlí, aby se žáček v masce mohl volně pohybovat, tedy i tančit a soutěžit.

Školních oslav masopustu v základní škole Švermova se včera zúčastnili i někteří žáci z nejvyšších tříd druhého stupně, kteří pomáhali při organizování akce, případně dohlíželi na svoje mladší spolužáky.