„Slyšel jsem, že je to jeden velký průšvih, budova prý hrozí zřícením. Ale lidé toho navykládají, to by se tam snad vůbec nemohlo učit ne? Nějaký problém se stavbou tam ale určitě je. Určitě je lepší, když se na něj přišlo nyní a bude se řešit, než aby se tam nakonec něco stalo,“ zamýšlel se nad situací Jiří Krejčí z Nového Města na Moravě.

Vedení radnice přiznalo, že dostavba školní budovy se setkala s nečekanými komplikacemi. „S rekonstrukcí se začalo už v loňském roce na podzim a část stavby už je hotová. Nicméně z důvodu nejrůznějších komplikací došlo ke zdržení. Největším problémem je narušená statika tělocvičny. V průběhu stavby se ukázalo, že její základy jsou naprosto nedostatečné. Právě nad tělocvičnou se staví nástavba,“ vysvětlil okolnosti, které jsou příčinou zdržení plánovaných stavebních prací, starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda.

„Stavba se teď zasekla na hledání způsobu, jak tento problém vyřešit. Je nebezpečné dostavbu dokončit, jestliže nejsou v pořádku základy. Ostatní stavební práce ale pokračují, i když i tam jsme zaznamenali zdržení. Nyní musíme spolu s projektantem a zhotovitelem stavby rozhodnout, jak tento statický problém vyřešit,“ dodal první muž novoměstské radnice.

Celá rekonstrukce vyjde na padesát milionů korun a radnice má na ni přislíbenou čtyřicetimilionovou dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj České republiky. Město musí ovšem stihnout stavbu dokončit v přesně stanoveném termínu, jinak se může s finanční injekcí z ministerstva rozloučit. Veškeré náklady na dostavbu, tedy celých padesát milionů korun, by pak šly na úkor městské pokladny. „Snažíme se jednat s poskytovatelem dotace o prodloužení termínu. Už dnes je jasné, že původně stanovený termín nestihneme. Musíme mu poskytnout veškerou dokumentaci a doufat, že nám vyjde vstříc,“ řekl novoměstský starosta.

Nové Město na Moravě v současné době staví také dlouho slibovanou sportovní halu. Ta vyjde městskou pokladnu na šestapadesát milionů korun.