Jan Odvárka ji při cestě do školy našel ležet u rybníka v blízkosti fotbalového hřiště. „Když jsem šel přes most, něco jsem zahlédl v trávě. Nejdřív jsem si myslel, že je to oblečení. Když jsem přišel blíž, viděl jsem tam ležet paní,“ vzpomínal žák sedmé třídy.

Přikryli ji bundami

Školák se poté k paní ležící na zemi sehnul. „Ptal jsem se jí, jestli chce nějak pomoct. Říkala mi, ať zavolám jejího manžela, pana Kubíka. Ale já jsem ji ani jeho vůbec neznal. Nevěděl jsem, o koho se jedná. Běžel jsem proto do nedaleké ubytovny a následně do školy pro pomoc,“ vyprávěl Jan Odvárka. U školy pak potkal dva kamarády. „Kromě Matěje a Martina mi to nikdo nechtěl věřit,“ podotkl Jan.

Ve třech se poté vydali zpátky za Libuší Kubíkovou. „V půli cesty jsem ale klukům řekl, že by bylo dobré přivolat ještě někoho, obrátil jsem se a běžel zpátky ke škole. Kluci šli dál k paní,“ popisoval zážitky z rána 9. října žák šesté třídy Matěj Peřina.

Dvanáctiletý chlapec řekl o ženě u rybníka učitelce, kterou potkal před školou. „Vzala auto a jela tam,“ dodal Peřina. Mezitím dva žáci sedmé třídy přivolali záchranou službu. „Ptali se mě, co paní je. Do mobilu jsem jim proto řekl, že leží na zemi a nemůže se zvednout. Motala se jí hlava. Pak jsem jim vysvětlil, kam mají přijet,“ doplnil Martin Kalous.

Než přijeli lékaři, sundali si kluci bundy, kterými ženu přikryli. „Pán z ubytovny pak přinesl ještě deku. Byla hrozná zima. Tráva byla mokrá od rosy. Paní na zemi prý ležela hodinu, než jsem ji tam našel,“ vyprávěl dále Jan Odvárka.

Pochvala ředitele

Na své žáky je právem pyšný rovněž ředitel svratecké základní školy Vlastimil Luciuk. „Chlapci ihned dostali pochvalu ředitele školy za poskytnutí pomoci a přivolání zdravotníků,“ informoval Luciuk.

Jak tvrdí, překvapilo ho, že si školáci dokázali vzpomenout na číslo záchranné služby. „Když se člověk dostane do stresu, spousta věcí se mu nevybaví,“ podotkl ředitel s tím, že konečně může ocenit i kladnou roli mobilních telefonů, které děti nosí do školy. „Většinou s nimi bývají jen problémy, v tomto případě ale pomohl,“ dodal Vlastimil Luciuk.