Jejími iniciátorkami jsou módní návrhářka Dana Dobřichovská a senátorka a starostka města Dagmar Zvěřinová. „Chtěly jsme, aby holčičky i chlapci získali vztah k módě, oblékání a ručním pracím. Dnes už si totiž jenom málokteré dítě dovede něco přišít nebo zašít, mají k tomu dokonce spíše odtažitý vztah,“ vysvětluje Dagmar Zvěřinová.

Záštitu nad celou akcí převzala také předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslava Němcová.

Pletení i šití

Aktéry by se měly stát děti ve věku deset až dvanáct let, které navštěvují některou ze žďárských základních škol. Podle starostky Dagmar Zvěřinové je jejich úkolem obléci panenku, která má být veliká zhruba do 30 centimetrů. „Mohou použít jakoukoliv panenku kromě takzvané Barbie. „Barbínky“ do toho zařazovat nechceme. Oblečení na panenky mohou účastníci soutěže uplést, uháčkovat, ušít, prostě zvolit jakoukoliv techniku,“ popsala Dagmar Zvěřinová.

Odborná porota bude následně hodnotit jak umělecký dojem, tak i to, jestli panenkám vytvořený model opravdu dokonale sedne.

Každý školák, který se do soutěžního klání o nejlépe oblečenou panenku zapojí, může dodat pouze jednu jedinou „modelku“. A dokdy mohou chlapci i děvčata na svých výtvorech vlastně pracovat? Soutěž bude probíhat od poloviny února až do úterý 29. března tohoto roku.

„Maximální počet modelů pro hodnocení porotou je sto kusů, jakmile bude donesena stá oblečená panenka, tak již soutěž končí,“ doplnil podmínky akce druhý žďárský místostarosta Ladislav Bárta. Na vítěze netradičního soutěžního klání v oděvní tvorbě čeká samozřejmě také hodnotná odměna.

Unikátní oděv

„Nejdříve jsme plánovali, že to, co vítěz navrhne pro svou panenku, to návrhářka Dana Dobřichovská ušije i pro něj samotného. Nakonec jsme se ale shodli, že mu bude ušit model podle jeho vlastního výběru,“ popsala Dagmar Zvěřinová. Záměrem vyhlašovatelů soutěže je především podpora zájmu dětí o oděvní tvorbu a ruční práci, která je v posledních letech mladou generací čím dál více opomíjena.

„Pro děti jsou ve městě pořádány spíše akce sportovního nebo kulturního charakteru. Třeba se ale tato soutěž chytne a děti to bude nakonec bavit. Je to něco nového a hlavně v období únor a březen nemají školáci moc co dělat a tohle bude pro ně možnost netradiční zábavy,“ dodala žďárská starostka.

HELENA ZELENÁ KŘÍŽOVÁ