Ve stovkách škol v České republice se během listopadu konají filmové projekce a besedy s pamětníky, historiky i filmaři. „Žáci a studenti dostanou tentokrát příležitost seznámit se s příběhy lidí, kteří v minulém století opustili z různých důvodů své domovy," přiblížil Filip Šebek, mediální koordinátor projektu Příběhy bezpráví v regionech.

Ve žďárském okrese se projektu účastní několik škol, tři ze Žďáru nad Sázavou, základní školy v Bobrové a v Moravci. Ve Velkém Meziříčí se zapojily také tři školy. Patří k nim i základní škola Sokolovská, kde v pondělí 14. listopadu budou promítat Příběhy železné opony: Dráty, které zabíjely. Hostem besedy tam bude hrabě Jan Podstatský.

Meziříčská škola se zapojila už poněkolikáté. „Projekt se nám líbí, je to ‚historie trochu jinak' než podle učebnice. Při besedách, jež bývají úžasné, se děti mohou seznámit s regionálními dějinami prostřednictvím někoho skutečného. Setkají se s člověkem, který to, o čem se mluví, zažil," řekla učitelka Petra Táborská, jež školu do projektu přihlásila. „Na besedu s Janem Podstatským se už těšíme, věřím, že se bude líbit," usmála se učitelka.

Školy, co se do projektu připojí, získají DVD s filmy popisujícími osudy lidí spojené tématem odchodu z domova. „Je to zas něco jiného než výklad učitele nebo čtení z knížek. Na filmy děti slyší, pouštím jim je ráda," doplnila Táborská.

Filmy se věnují poválečnému odsunu Němců, přesídlování a internaci řeholníků a řeholnic, provokacím Státní bezpečnosti vůči těm, co chtěli odejít do zahraničí, či emigraci a budování hranice z ostnatých drátů.

„Naše moderní dějiny jsou mimo jiné dějinami útěků a vyhánění. To si možná málo uvědomujeme a připomínáme," řekl Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách, ze společnosti Člověk v tísni, který projekt pořádá.

Téma letošního Měsíce filmu na školách je zvolené s ohledem na aktuální migrační krizi. „Uvědomujeme si, že je od československých útěků ve dvacátém století v řadě ohledů odlišná a jsou s ní spjatá mnohá rizika. To ale neznamená, že neexistují podobnosti," dodal Karel Strachota.

Zapojené školy zdarma obdrží i brožuru Emigrace a život v exilu představující československý exil v letech 1948-1989, didaktickou příručku 3 podoby propagandy s mediálně-vzdělávacími aktivitami k nacistické, komunistické a současné ruské propagandě a výstavu Z místa, kde žijeme. Ta obsahuje graficky zpracované plakáty s osudy vystěhovaných a vězněných lidí či emigrantů. Mozaiku jejich příběhů sestavily týmy žáků a studentů, jež se vydaly po jejich stopách.

K projektu patří i Ceny Příběhů bezpráví. Každý jejich ročník je věnován památce významné osobnosti. Letos je to Josef Toufar (19021950), farář, jenž se stal obětí komunistického pronásledování katolické církve v Československu.