Představitelé obce, školy i rodiče se podle starosty Rovečného Leoše Petra snažili najít řešení, ale druhý stupeň se už zachránit nepodařilo. „Podle legislativy je nutné, aby bylo ve třídách v průměru sedmnáct žáků. Už asi tři roky jsme měli výjimku, která povoluje o čtyři děti ve třídě méně. Ale už ani do té se nevejdeme,“ vysvětlil starosta obce.

„Uvažovali jsme také o spojení prvního stupně do jedné třídy, abychom se do průměru vešli, ale bylo by nemyslitelné, aby se na prvním stupni v jedné třídě učilo všech pět ročníků s uvažovanými čtyřiceti žáky, a například v šesté třídě byli žáci čtyři. Na druhém stupni se totiž podle zákona třídy slučovat nemohou,“ doplnil starosta.

Děti, které se do Základní školy v Rovečném sjížděly například z Ubušínku, Nyklovic, Víru či Sulkovce, tak od 3. září usednou do lavic škol několik kilometrů vzdálených měst a obcí.

„Žáci se přesunou do první i druhé základní školy v Bystřici nad Pernštejnem, děti z Víru budou dojíždět do Štěpánova nad Svratkou, někteří budou navštěvovat také školu v Olešnici na Moravě či v Bystrém,“ vyjmenoval ředitel základní školy Josef Dvořák.

Stejně jako starosta obce, tak i ředitel školy chtějí udržet první stupeň v obci i pro další generace. „Uděláme vše pro to, aby děti od první do páté třídy mohly chodit do školy v Rovečném,“ shodli se.