„Komunitní vzdělávání je proces, který zapojuje lidi bez rozdílu věku do života komunity tak, že uspokojuje jejich vzdělávací, sociální, kulturní nebo rekreační potřeby," vysvětlila Pavla Chadimová, předsedkyně komunitní školy Heřmánek a starostka Heřmanova. Podle Chadimové se komunitní školy věnují nejen výuce dětí, ale do své činnosti zapojují i rodiče a místní obyvatele. „Cílem je, aby škola žila od rána do večera a byla společenským centrem vesnice," uvedla Chadimová.

Heřmánek bude nabízet široké spektrum možností. „Na své si přijdou děti i dospělí," řekla Chadimová. Pokud se tedy chce někdo třeba ve třiceti začít učit na klavír, v Heřmánku bude mít příležitost. Kromě hudby komunitní škola nabídne výtvarné dílny, sportovní činnost, výuku cizích jazyků či práce s počítačem. V plánu jsou také nejrůznější přednášky. Jedním z lektorů bude i Miroslava Kozáková, která je zároveň místopředsedkyní Heřmánku.

„Vystudovala jsem zpěv, budu se proto věnovat hudebním aktivitám pro děti. A pokud bude zájem, tak i pro dospělé," řekla Kozáková.

V Heřmánku ale nepůjde pouze o výuku. „Chceme poskytnout prostor ke sdílení zážitků a zkušeností, a podpořit tak místní společenství," vysvětlila místopředsedkyně Heřmánku.

Přihlásit se do komunitní školy v Heřmanově mohou jak místní obyvatelé, tak i zájemci z okolních obcí. „Máme kvalitní, odborně vzdělané lektory a učitele. Podle zájmu dětí i rodičů budeme otvírat jednotlivé kurzy buď společné, nebo individuální výuky," sdělila Chadimová.

Škola je soukromá, kurzy proto budou placené. Z vybraných peněz se zajistí platy lektorů a učitelů. Žádat o dotace bude škola až na základě výkazu o své činnosti.

Projekt podpoří i obecní úřad. Budova bývalé školy mu patří a Heřmánku ji bude zdarma pronajímat. Uhradí také energie spojené s provozem školy.

Už nyní se prostory bývalé základní školy využívají pro příměstský tábor. V budoucnu budou k dispozici i pro školy v přírodě nebo rekreaci. Ubytovat se je možné i na místní zrekonstruované faře.