„Pořízení právě této pomůcky jsme předem prokonzultovali se speciálními pedagožkami školy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. Trampolína by měla pomoci zdravotně postiženým dětem mimo jiné k rozvoji motoriky či jim navodit stav uvolnění," sdělil předseda občanského sdružení VerVia Zdeněk Kulhánek.

Už příští týden

Pedagogové již absolvovali odborný seminář „Trampolining", aby byli schopni novou rehabilitační pomůcku správně a efektivně uplatňovat při výuce. „Nejde o klasickou trampolínu, kterou jsme zvyklí vídat například u rodinných domů na zahradě, ale o trampolínu uzpůsobenou pro handicapované. Jsou na ní obrázky vhodné právě k aktivizaci zdravotně postižených dětí," upřesnil žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Dar je podle jeho slov důkazem důležitosti neziskových nestátních organizací pro život města a jeho aktivity. „Toto sdružení nedarovalo škole první věc, v minulosti v nákladu 100 tisíc korun pořídilo a zapůjčilo motomed," doplnil ještě Bárta. A mimo to sponzoruje druhým rokem v zařízení také canisterapii.

Trampolína má své místo v jedné z místností školského zařízení. Momentálně jsou v prostoru prováděny technické úpravy pro zabudování nájezdové rampy kolem pomůcky, aby po ní mohli být nahoru dopravováni handicapovaní školáci na vozíku. Sloužit však bude i jako sezení pro děti, jež nebudou zrovna na trampolíně aktivní.

„Podařilo se nám sehnat firmu, která je schopna rampu, jež bude ještě pokryta kobercem, vyrobit. Jedná se totiž o atypickou záležitost. Školákům začne sloužit koncem příštího týdne," poznamenala ředitelka Základní školy Komenského 6 ve Žďáře Jana Svobodová.

Nový rehabilitační prvek využijí prakticky všichni žáci školy. Nejen ti s těžkým zdravotním postižením od 1. do 10. třídy, ale například také školáci z přípravných tříd a děti s mentálním postižením, zejména s poruchou chování.