„Podařilo se nám vysoutěžit firmu, která má s podobnými stavbami zkušenosti, i když v Novém Městě na Moravě bude stavět poprvé. Na akci jsme získali i čtyřicetimilionovou dotaci z Evropské unie,“ zmínil novoměstský starosta Michal Šmarda.

Školu čeká nejenom výstavba nových odborných učeben, ale zároveň bude zajištěna rovněž její bezbariérovost. „Škole chybí prostory, dokonce ani ředitel nemá vlastní ředitelnu, ale dělí se o ni se dvěma svými zástupci. A velká část učitelů sídlí společně ve sborovně. Tamní odborné učebny nemají kromě učebny pro výuku výpočetní techniky takovou úroveň, jakou by měly mít,“ poznamenal Michal Šmarda.

Výstavbou vznikne v budově šest nových tříd plus kabinety. Bezbariérovost bude zajištěna novým výtahem. „Třídy a kabinety vzniknou v prvním patře nad tělocvičnou a bude tam i průchod do stávající budovy. Výtah bude přistavěn do dvora,“ upřesnil Michal Šmarda.

Ilustrační foto.
Jak jsme žili v Československu. Představíme Nový Jimramov

Stavět se začne okamžitě po skončení tohoto školního roku. „Počítáme se začátkem stavebních prací hned na začátku prázdnin. A trvat budou i po celý následující školní rok. Žáci a učitelé se budou muset smířit se stavebním ruchem. A nemohou ani počítat s tělocvičnou, ta bude po dobu stavby zavřená,“ vysvětlil starosta.

Stavební činnost ve školní budově bude mít dopad i na dopravu v těsném sousedství školského zařízení. „Bude uzavřena i ulice Školní, motoristé musejí počítat s dopravním omezením,“ potvrdil Michal Šmarda. „Jde o největší stavbu v historii této školy, čekala na to už spoustu let,“ dodal.

Výstavba čeká ale i druhou novoměstskou základní školu. „Tato akce je o něco menší, vyjde okolo pěti milionů korun. I tam bude vybudován nový výtah tak, aby škola byla také bezbariérová. Stavba začne na podzim a bude trvat asi dva měsíce,“ sdělil starosta.