Sledovat skláře při práci lze dodnes ve Sklárně Svoboda v Karlově. Tam před časem výrobu od sklářského odborníka Jaroslava Svobody převzal sklář Lukáš Verner.

Zájemcům Sklárna Svoboda nabízí exkurze v provozu. Lidé tak mohou nahlédnout pod ruce sklářů i brusičů. Pokud však tento zážitek chtějí stihnout ještě letos, moc času už nezbývá - dvaadvacátého prosince se bude vypínat pec, aby v průběhu Vánoc v huti proběhla pravidelná údržba.

Chystané úpravy v Novém Městě.
V Novém Městě chystají novinky: lepší zázemí pro hasiče a úpravu čtvrti Betlém

Nějakou dobu pak potrvá, než se pec dostane do plného provozu, do té doby bude otevřena pouze prodejní galerie. „S dalšími exkurzemi počítáme spíše ke konci ledna,“ uvedla za sklárnu Dagmar Vernerová s tím, že aktuální informace zájemci najdou na webu či facebooku.

Zhruba půlhodinové prohlídky probíhají v pracovní dny od 9.30 do 12.30 hodin, skupinu nad deset lidí je nutné nahlásit předem a vstupné činí 80 korun za dospělého a 50 za dítě či seniora.

Farmářské trhy v Novém Městě na Moravě.
Tipy na víkend na Žďársku. Trhy v Novém Městě oživí kovář, ve Vídni speciality

Sklo se vyrábí také ve Škrdlovicích. Tamní malá sklářská huť funguje v areálu restaurace a penzionu U Hrocha. Zaměřuje se na takzvanou glass turistiku a se skláři se lidésetkali v letní sezoně i při některých dalších příležitostech.

Sklárna navazuje na odkaz vyhlášeného škrdlovického hutního skla, které se vyváželo do celého světa, nicméně sklárna založená Emanuelem Beránkem roku 1940 ukončila výrobu už před patnácti lety.

Akce Česko zpívá koledy v Novém Veselí. Lidé si zazpívali společně.
Novým Veselím zněly koledy. Na Městečko přišlo několik desítek zpěváků

Ve firemní prodejně huti U Hrocha si lze vybrat něco z tamní produkce, případně si objednat výrobek podle vlastního návrhu.

Stát se na chvíli pomocníkem mistra skláře a něco si vlastnoručně vyrobit, je však stále oblíbenější. Momentálně už ale jen do sedmnáctého prosince. „O víkendu ještě máme několik termínů volných. Zvládneme tak šest, maximálně sedm skláření po 45 minutách denně,“ uvedl majitel hotelu a sklárny Karel Švanda s tím, že lidé nyní poptávají i vouchery coby vánoční dárek, který se dá využít v příští sklářské sezoně začínající v polovině června.

Nemocnice Nové Město na Moravě.
Kožní v Novém Městě omezuje provoz, pacienti si na vyšetření počkají

Na slavnou minulost českého ručně vyráběného skla odkazuje Galerie na Milovské huti ve Skelmistrovském domě v Českých Milovech – někdejší sklářské osadě založené v roce 1835 a prosperující do roku 1892.

Pozoruhodná soukromá sbírka skla vyrobeného od 17. století čítá více jak tisíc exponátů a citlivě obnovené sídlo ředitele huti je jedním z mála objektů, které z osady, odkud v 18. století směřovalo zboží i do Asie či Ameriky, zůstaly.

Poslední vůz z dolu Rožná I na Žďársku horníci vyvezli 27. dubna 2017. Šlo o poslední uranový důl jak na území České republiky, tak i ve střední Evropě. V provozu byl od 1957 do roku 2016.
Uran nám stačil. Těžbu lithia v Rožné nechceme, brání se místní

Prohlídku galerie s využitím umělé inteligence si je třeba objednat prostřednictvím webového formuláře a její součástí je také unikátní filmový dokument připomínající historii skláren v okolí i na desítce dalších míst. Nyní se prohlídky konají o víkendu šestnáctého a sedmnáctého prosince a pak až od sedmadvacátého prosince. Ručně vyráběné sklo z Českých Milov i dalších skláren v okolí je k vidění rovněž v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě. Tamní sbírka zahrnuje na osm set unikátních kusů.

Sklářství bylo v průběhu minulých staletí spojováno zejména se Žďárskem a Novoměstskem; první zmínky o sklářích pocházejí z Fryšavy a Vříště z první poloviny 16. století. Později se sklářské hutě objevily i v Jimramově, Křižánkách, Milovech, Herálci, Cikháji, Březinách, Lubné, Svratouchu nebo Pusté Rybné.

Tragická nehoda na Žďársku. Řidič sjel s autem do přehrady Vír 2.
Tragická nehoda u Víru: řidič vyjel ze zatáčky a skončil s autem v přehradě

Někde jsou ještě pozůstatky po nich znatelné, jinde už zbyly jen vzpomínky. „Pokud vás sklářská historie zaujala, můžete vyzkoušet i putování nazvané Po stopách dávných sklářů Vysočiny. Tištěného průvodce najdete v turistických informačních centrech,“ doplnil ředitel destinační společnosti Koruna Vysočiny David Štěpánek.

ONDŘEJ ŠVÁRA, LENKA MAŠOVÁ