Setkání sklářů, kteří svou tvrobu ukážou příchozím, se koná od 10 do 18 hodin. „Od 19 hodin pak v naší vytápěné Hrocharéně pořádáme závěr sezony, hrát budou Hroši&Půlrock a Bíbři," doplnil k programu Švanda.

U Hrocha pořádají setkání sklářů už podruhé, loňského prvního ročníku se zúčastnilo přes sedmdesát pracovníků ve sklářském oboru a přijelo více než pět set návštěvníků. „Někteří skláři už se přihlásili, ale nevíme, kolik jich nakonec přijede, jsou roztroušení po celé republice. Je to dobrá parta, posedíme, pobavíme se a kdo bude chtít, něco si vyfoukne. Samozřejmě bude připraveno něco dobrého k jídlu i k pití," řekl mistr sklářské huti U Hrocha Oldřich Šimpach. „Asi se zastaví i chlapi z ostatních hutí, které tady v okolí ještě pracují, tak myslím, že i letos bude účast hojná," usmál se Švanda.

Přijdou třeba i bývalí pracovníci z někdejší místní sklárny Beránek. „Scházíme se ve Škrdlovicích pravidelně každý měsíc, a jistě se potkáme i v sobotu U Hrocha. Je fajn se vidět a popovídat si o svém, dnes už málem zaniklém, řemesle. Většina bývalých sklářů už pracuje v jiných oborech, nebo jsou v důchodu," zmínil Karel Malivánek, bývalý brusič skla a v současnosti starosta Vojnova Městce.

To, co mistři skláři v sobotu vytvoří, si budou moci zájemci koupit. „Výrobky ale tentokrát nebudeme prodávat hned od soboty. Nejdřív je totiž chceme vystavit letos se účastníme Dnů otevřených ateliérů na Vysočině, které se konají příští víkend 1. a 2. října," připomněl Karel Švanda.

Huť U Hrocha, zaměřenou na glass turistiku, otevřeli loni v červenci. Malá sklárna vyrábí dekorativní sklo, sodované nápojové sklo i suvenýry. Letos opět chystá zimní sezonní výrobky a ukázky práce sklářů prakticky až do Vánoc. „Velmi úspěšná byla loni i mikulášská akce, tak ji zopakujeme," zmínil Karel Švanda.