„Nejvíce dostávají ocelové překážky zabrat při stěhování během svatojánské poutě, aby uvolnily místo pro zábavní atrakce a stánky. Kvůli nevhodnému zacházení jsou zničené části hran překážek, 
o které může jezdec v plné rychlosti zavadit, a způsobit si tak zranění," upozornil Josef Laštovička, jenž se skateboardingu věnuje už patnáct let.

Další vadou na kráse parku je hrubý popraskaný asfaltový povrch. Podle skateboardistů park v žádném případě nesplňuje současné normy.

Stavba nového skateparku ve Žďáře je zahrnuta do plánu revitalizace sportovní zóny na Bouchalkách podél Sázavy. Nové hřiště by se mělo v budoucnu nacházet vedle cyklostezky za sportovní halou.

Studie zpracovaná odborníky z roku 2012 už sice získala podporu městské rady, ale chybí finance. Podle hrubých odhadů by měla rekonstrukce stávajících a stavba nových sportovišť sloužících místním sportovcům vyjít na 275 milionů korun. Přestavba sportovní zóny však není zařazena do současného akčního plánu města, tudíž se s pracemi na ní v dohledné době nepočítá.

Diskuse členů žďárské „skejťácké" komunity s vedením města o opravách či stavbě nového hřiště se vleče už dobrých deset let. „Chceme mít prostor, kde můžeme jezdit a trénovat na úrovni srovnatelné se zbytkem České republiky. Ve Žďáře jsou nadaní skejťáci, jezdci na BMX i na koloběžkách. Spousta z nich už má dokonce své vlastní sponzory, což poukazuje na jejich kvality," vyjádřil se Adrian Šrajer, který patří mezi nejlepší žďárské jezdce na freestylových koloběžkách.

Na začátku června se komunikace mezi vedením města a žďárskými příznivci skateboardingu posunula zase o kousek dále. Na diskusi o nutných opravách a stavbě nových překážek pro adrenalinové ježdění se jako zástupce města dostavil druhý místostarosta Ladislav Bárta, který má sportovní aktivity ve městě na starosti. „Opravy podle kluků nemají cenu. Podle nich by bylo lepší rovnou postavit nový skatepark, který jim vedení města už před několika lety slíbilo," nechal se slyšet místostarosta Bárta.

„Snažím se pro stavbu nového hřiště sehnat podporu. Chci se zajet podívat do dalších měst, kde funkční parky na dobré úrovni mají. Problémem je, že skejťáci nemají dostatečnou publicitu a o jejich úspěších moc lidí neví. Další věc je, že mají neprávem špatné renomé," dodal místostarosta Bárta.

Stávající rampy byly vytvořeny dřívějšími jezdci před téměř dvaceti lety. „Od té doby se stav dost zhoršil a v dnešní době je park naprosto nevyhovující. Dříve ve skateparku jezdily dvě desítky jezdců, které vydržely trénovat i více než pět hodin. Dnes jsme rádi, když se nás tam sejde pět a dvě hodiny si zajezdíme. Tohle město svým přístupem pohřbilo skateboardovou a BMX scénu. Lidé si o nás myslí, že jsme sprejeři a feťáci, což vůbec není pravda," řekl Josef Laštovička.

Na opravy svářečka

Nutné opravy si dělají jezdci sami, za vlastní peníze. „Město nám akorát poskytlo elektřinu na sváření a řezání. Už několikrát nám bylo slíbeno, že se z městské kasy uvolní potřebná částka na vytoužené nové hřiště. V okolních městech, z nichž některá mají menší počet obyvatel než Žďár, mají nové parky s hodnotou i v řádech milionů korun, a my stále nic," dodal Josef Laštovička.

Ve Žďáře by přitom podle Laštovičky stačilo do stavby vyhovujícího sportoviště investovat kolem 400 tisíc korun. Vstříc „skejťákům" vyšla například už radnice v Jihlavě, Chotěboři nebo v nedaleké Bystřici nad Pernštejnem.

Přestože se na překážkách vedle rychlobruslařského oválu každoročně pořádají závody, úspěchy místních jezdců se k široké veřejnosti dostávají jen stěží. Nové zařízení by podle Šrajera přilákalo spoustu nových dětí a byl by to další způsob, jak přivést mládež ke sportu.

Nejbližší závody, jež má pod záštitou klub Batyskaf, se konají na konci léta. V sobotu 30. srpna se může každý přijít podívat do žďárského skateparku, kde se klání skateboardistů uskuteční. Podle Laštovičkových slov dodává žďárská scéna dobré skateboardisty. Michal Veselý a Josef Košťál patří mezi českou skateboardovou špičku. Oba za sebou mají několik úspěšných umístění na republikových i lokálních pohárech.

„Naším cílem je se prostřednictvím závodů dostat do povědomí lidí. Doufáme, že příští rok dostaneme od města pozemek, kam budeme moci přesunout alespoň polovinu opravených překážek a zbytek prodáme do sběru, protože jsou zdraví nebezpečné. Za peníze získané prodejem plánujeme koupit bezpečné betonové překážky. Případně budeme čekat na výsledek grantů, na kterých spolupracujeme společně s Batyskafem," dodal Josef Laštovička.

Zoufalí sportovci se tak ke skateparku obracejí zády a musí si hledat jiné lokality ve městě. Z vlastních peněz si financují opravy zídek a ramp, na kterých trénují nové těžké triky.