Problémem je především nedostatek finančních prostředků. Na radnicích totiž většinou potřebují na vybudování skateboardových hřišť dotaci. Její získání je ale nejisté.

První kroky k výstavbě skateparku už udělali ve Velkém Meziříčí. „Skateboarding se postupem času stal jedním z oblíbených sportů mládeže všude v republice. Chtěli bychom zájemcům o tento sport vyjít vstříc, vystavět park, aby pak nevyužívali městské lavičky a podobně, protože i na to slýcháme od veřejnosti dost výtek,“ vysvětluje prvotní impuls pro vystavění skateparku Josef Komínek, místostarosta Velkého Meziříčí.

Zástupci z řad vedení města se proto nedávno sešli s odborníkem na výstavbu těchto ploch a také „vyslancem“ velkomeziříčských „skejťáků“, aby se zabývali otázkou, do jaké lokality by bylo možné skateboardové hřiště postavit. „Místa pro park se ve městě jeví jako reálná zatím pouze dvě a z nichž jenom jeden pozemek je v majetku města. O druhém zástupci města budou jednat s jeho majitelem. A teprve poté se rozhodne, kde by měl žádaný skatepark stát,“ popsala Veronika Poulová, mluvčí velkomeziříčské radnice. Investici do takovéto stavby navíc musejí ještě schválit městští zastupitelé.

Pokrytí nákladů

Postavit plochu, kde by našli milovníci skateboardingu vhodné podmínky pro provozování své záliby, chtějí také ve Velké Bíteši.

Stavební povolení na tuto akci již nabylo právní moci, nyní však Velkobítešští řeší, kde na stavbu sehnat potřebné finanční prostředky. „Skatepark vyjde na přibližně dva miliony korun a nacházet by se měl v lokalitě sídliště U Stadionu,“ přiblížil plány Miroslav Báňa, starosta Velké Bíteše.

Ve Žďáře nad Sázavou je prozatím projekt výstavby skateboardového hřiště pouze ve fázi přípravy. „Máme na něj vyhrazeno místo za sportovní halou a chtěli bychom se pokusit o finanční podporu prostřednictvím fondů Evropské unie,“ vyjádřila se nedávno žďárská místostarostka a senátorka Dagmar Zvěřinová.

V současné době se musejí „skejťáci“ spokojit s prostorem mezi zimním stadionem a tenisovými kurty. Ten je však současně využíván jako cvičná plocha pro autoškoly. Pohyb skateboardistů a automobilů na jednom hřišti je ale poměrně rizikový.

Příznivci skateboardingu tedy najdou prostory pro své vyžití zatím pouze v Bystřici nad Pernštejnem. Tam bylo hřiště určené pro provozování tohoto sportu slavnostně otevřeno na počátku loňského června.

Nachází se v těsné blízkosti lanového centra a dění na této sportovní ploše sleduje kamerový bod. Podmínky pro pobyt ve skateparku jsou stanoveny pevným řádem, na jehož dodržování dohlížejí pracovníci bystřického centra prevence.