Například ve Svratce se hodlají loučit se sezonou právě o nadcházejících dnech volna a to rejem masek. „Je naplánován na sobotu od třinácti hodin. V neděli pak provoz vleku ukončíme, návštěvnost není tak dobrá, abychom mohli sjezdovat dál. Je to škoda, sezona končí poměrně brzy," řekl za svratecký svah Zdeněk Holemář.

Horší návštěvnosti si všimli také v Dalečíně. Sezona tam proto dokonce již skončila. „Vlek jsme zastavili. Kvůli malé návštěvě nemělo smysl pokračovat dál," konstatoval správce sjezdovky Ivo Doležal. Aktuálně nefunguje už ani vlek v Karasíně na Bystřicku. Tam sezona vyvrcholila koncem února.

Jízdy zdarma

To v Novém Jimramově se s lyžaři podobně jako ve Svratce teprve hodlají rozloučit. „Ode dneška nám začíná takový prodloužený a zároveň poslední lyžařský víkend. Sezonu uzavřeme v neděli dopoledne jízdami zdarma," sdělil správce sjezdovky Ivo Fiala.

Delší trvání bude mít lyžařská sezona v regionu už pouze na dvou svazích, ve Velkému Meziříčí a v Novém Městě na Moravě. Z meziříčského Fajtova kopce se bude jezdit až do poloviny měsíce. „Na kopci pořád leží asi metr sněhu a máme skvělé podmínky pro lyžaře i snowboardisty. Pojedeme zcela jistě do neděle 15. března," uvedl předseda místního lyžařského klubu Jiří Novotný. Po stanoveném datu vystřídají lyžaře dělníci, kteří na Fajtově kopci začnou stavět novou rozhlednu.

Nejdéle má trvat sjezdařská sezona na novoměstském Harusově kopci. „Chceme jezdit, dokud bude sníh. Přibližně tedy do konce března, kdy bychom chtěli v posledním týdnu uspořádat tradiční lyžařský karneval," řekl správce novoměstské sjezdovky Karel Klapač. Na svahu je nyní asi půl metru sněhu.

Se zimou se pozvolna loučí také běžkaři. Na Žďársku se již nedá lyžovat ve volné přírodě, posledním místem s bílými stopami je proto Vysočina Arena v Novém Městě na Moravě. Na závodních tratích v lese Ochoza lze lyžovat téměř bez omezení. Jen tradiční večerní lyžování již bylo zrušeno. Pravidelně ve dvacet hodin večer totiž vyjíždí k úpravě lyžařských okruhů rolba a v tu dobu se již na tratích nesmějí pohybovat žádní běžkaři.